Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Sudety Wschodnie widziane z Gliwic

stack stack_cropIMG_0892 IMG_0909-Pano IMG_1078 IMG_1112 IMG_9885

Zdjęcie przedstawia:Sudety Wschodnie
Zdjęcie wykonane z: Gliwice ul. Toszecka X p.
Odległość: Biskupia Kopa 88,1 km, Pradziad 105,4 km, Keprnik 111,4 km, Śnieżnik 129,8 km
Zdjęcie wykonano dnia: (1,2,3)2012.07.12, (4,5,6)2011.09.28, (7,8)2015.01.13, (9-10) 2015.09.27, (11-12) 2015.09.28, (13) 2015.11.01
Autor: Tadeusz Bieg
Aparat: Canon EOS 450D + 250 mm
Opis: Tadeusz Bieg

Podobne wpisy:

27 komentarzy

 1. jacek pisze:

  strasznie udziwniony tytuł. Wystarczyłoby Pradziad z Gliwic . Zdjęcia ładne i dystans też

 2. Tucznik pisze:

  Jeśli chodzi o tytuł to moim zdaniem jest OK, samo “Pradziad z Gliwic”…brzmi łyso, bo tutaj mamy panoramę Sudetów Wschodnich a nie samego Pradziada. Szkoda że ten Śnieżnik tak trochę wtopił się w otoczenie, ale niewątpliwie jakaś tam jego część jest widoczna. Zdjęcia wspaniałe:) I pytanie do autora: czy w rejonie Gliwic takie obserwacje są możliwe tylko z IX pietra, czy może są tam jakieś miejsca z poziomu gruntu, gdzie dalekie obserwacje w tą stronę też są możliwe (kusi mnie aby wybrać się gdzieś w tamtą stronę na jakąś wyprawę.)

 3. Nic tylko pozazdrościć widoków. Jakoś mi się nigdy nie udało zauważyć Sudety z dachu Tos101 czy Kopernika stąd moje gratulacje super zdjęcia. Pozdrawiam.

 4. Isiek pisze:

  Przez nadajnik na Pradziadzie, nie możemy oglądać na Osiedlu Kopernika III multipleksu.

 5. Robert.J pisze:

  @jacek – Tytuł taki ponieważ zdjęcia przedstawiają wiele pasm górskich i nie chciałem się rozdrabniać na Wysoki Jesionik, Góry Opawskie, Rychleby czy Masyw Śnieżnika. Obszar ten nazywany jest właśnie Sudetami Wschodnimi 🙂

 6. Patb pisze:

  Super 🙂

 7. Tadeusz Bieg pisze:

  @Robert.J – dziękuję za wsparcie w montażu panoram i “unicestwienie” winietowania obiektywu.

  @Tucznik – Powiem tak, każdy metr wyżej daje ekscytujące widoki, zejście na poziom gruntu daje “zero” widoków. Mam jeszcze w zapasie jedno piętro i dach. Posuwając się odemnie na zachód, na obrzeżach Gliwic, można obserwować Jesionik Wysoki. Natomiast jadąc drogą na Pyskowice (kierunek północny) można z gruntu obserwować pasma Sudetów Wschodnich. Najpiękniejsze i najszersze są obserwacje z wież kościołów i dobrze usytuowanych wieżowców oraz radiostacji.

 8. Tadeusz Bieg pisze:

  @Marek Szczudło – W lipcu i w sierpniu w tym roku było wiele dni z widokiem na Sudety Wschodnie, najczęściej o zachodzie słońca lub godzinach popołudniowych.
  7 sierpnia była super widoczność, niestety byłem z “drugiej strony’ widoku ;).

 9. jacek pisze:

  Robercie, nie ma sprawy. Jestem pełen podziwu dla wszystkich autorów zdjęć, wymaga to nie lada wysiłku, wiedzy i samozaparcia aby być w odpowiednim, czasie i miejscu. pozdrawiam

 10. Tomek (kowalTM) pisze:

  Bardzo ładne zdjęcia – fajnie, że nawet Śnieżnik nieśmiało się pokazał 😉

 11. Łukasz pisze:

  Fotki są super !! także mieszkam w Gliwicach na aleji Majowej, 9 piętro. i mam widok na Beskidy. Wiem że widze z okna-Skrzyczne , Pilsko, Magurke i chyba Babia Góre , reszty nie jestem w stanie okreslić. Widzę że posiadasz fajny program do ”okreslania”terenu proszę gdzie go mozna sciągnąć, kupić jak sie nazywa ! Łukasz

 12. Łukasz pisze:

  🙂 dzięki bardzo 🙂

 13. Robert.J pisze:

  Dodane dwa ostatnie zdjęcia z refleksem słonecznym w oknach tarasu widokowego na Pradziadzie 🙂

 14. szyszak pisze:

  Mam pytanie czy śnieżnik to jest najdalsza obserwacja sudetów z województwa ślaskiego bawiłem się w symulacje i wyszło mi że po wejściu na śleże i ma szczyt wieży jest możliwość obserwacji skrzyczne.

 15. szyszak pisze:

  Ps. Tego samego dnia 13 lutego uchwyciłem śnieżke z parzynowa niedługo na dalekie obserwacje.

 16. merti pisze:

  Jednym słowem masakra 😉 Niby stare obserwacje ale jest na czym oko zawiesić 😉

  >>szyszak, jeżeli symulacja tak pokazuje to poluj na Skrzyczne, a nóż…m;)

 17. Tadeusz Bieg pisze:

  @Szyszak:najdalsza obserwacja województwo śląskie-Sudety na DO to
  Pilsko-Keprnik 173,5km.
  A 13 luty dopiero przed nami ….;)

 18. szyszak pisze:

  @Metri trzeba było by wejść na sam szczyt wieży i przepraszam za pomyłke 13 stycznia.

 19. Krzysiek_S pisze:

  No proszę – niby już było, a tu taki smaczek w postaci odbłysku światła w oknach, widocznego z ponad 100 km. Jak widać, każda obserwacja jest trochę inna i na swój sposób nowa.
  Szyszak – gratuluję i czekam na nowe zdjęcia z Parzynowa, natomiast do Ślęży chyba dołożyłeś wieżę-maszt RTCN (na którą nikt Cię nie wpuści), a nie widokową. Ta ostatnia jest zresztą od miesięcy zamknięta; pod pozorem złego stanu zdemontowano wygodną schododrabinkę na najniższy poziom widokowy. Gdy ostatnio tam byłem w listopadzie, na jej miejscu ktoś postawił drabinę drewnianą, opartą trochę na słowo honoru o betonowy występ. W ten sposób, dzięki czyjejś nadgorliwości, zrobiło się tam naprawdę niebezpiecznie, zwłaszcza zimą.
  Bez tej wieży (i jeszcze jakiejś niezwykłej inwersji w suchym powietrzu) w stronę Beskidów nie ma co ze Ślęży patrzeć, bo uniemożliwiają to drzewa.

 20. tucznik pisze:

  Po raz kolejny dobre zdjęcia z Gliwic!

  @ Krzysiek_S – w ubiegłą sobotę próbowałem wejść po tej drewnianej drabince na wieżę widokową na Ślęży ale zrezygnowałem, 30 minut później jakiś duży facet połamał ją już całkowicie.

 21. Robert.J pisze:

  @Michal fajnie, że wykorzystałeś warunki na Pradziadzie. Lecz, dane exif mówią iż zdjęcia wykonane były 13.01 a nie 20.01 😉

 22. Tadeusz Bieg pisze:

  Jednym słowem “szczęśliwa trzynastka” ….. 🙂
  A jutro mamy znowu trzynastego …… 😉

 23. Michal Racjab pisze:

  @Robert – wiesz, zasugerowalem się tym, że pierwsza wersja posta była z datą 20.01. Sprawdziłem i oczywiście moje obserwacje są z 13.01. Co za falstart 😉 Ewenementem tego dnia były DO bez warunków inwersyjnych (na dole w Jeseniku 12’C na Cervenohorskim S. 2’C). To wszystko przez ekstremalnie sucha masę powietrza z południa. Stąd powinno splynac dużo pięknych DO z dolin. Czekamy zatem na więcej 🙂

 24. Robert.J pisze:

  Dodałem kilka zdjęć.

  Na uwagę zasługuje ostatnie gdzie widać jak bardzo został wyciągnięty do góry Śnieżnik !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *