Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Gigapanorama Beskidu Morawskiego oraz Wysokiego Jesionika ze Skrzycznego

Zdjęcie przedstawia: (pierwsze) gigapanorama Beskidu Morawskiego oraz Wysokiego Jesionika, (drugie) Pradziad – Jesioniki, (trzecie) Keprnik – Jesioniki, (czwarte) Lysa Hora – Beskid Morawski, (piąte) wieża na Javorovym Vrchu, (szóste) Wielka Czantoria, (siódme) Pradziad na LV z obiektywem MTO 1000 mm
Zdjęcie wykonane z: Skrzycznego (1257 m n.p.m.)
Odległość: do Pradziada – 137 km
Zdjęcie wykonano dnia:2008.12.30
Autor: Rafał K.
Aparat: (panorama z 12 zdjęć) E410@50mm, (pozostałe) MTO@1000mm

Podobne wpisy:

20 komentarzy

 1. Jurek K. pisze:

  piękne foty !!
  na Czantori można by zobaczyć pojedynczego człowieka 😉

 2. Janusz pisze:

  Taaa… I co jeszcze?

 3. wiktor pisze:

  A z tym Keprnikiem coś nie w porządku? Jakby taki rozmyty…

 4. strwaq pisze:

  Na pewno trzęsie sie z zimna he he

 5. Bigiel pisze:

  Widać że koledzy nie robili zdjęć z daleka…to nic innego jak temperatura, jej podwyższenie a właściwie amplituda powoduje taki efekt…

 6. mateo pisze:

  @Wiktor – jak słusznie napisał Bigiel, to efekt mirażu inwersyjnego, który zniekształca w pionie kształty na horyzoncie. Tego dnia była mocna inwersja, więc obiekty na pewnej wysokości ulegały mocnym zniekształceniom.

 7. Bigiel pisze:

  Kiedy opis do tej górnej panoramy???

 8. ew pisze:

  Ostatnie zdjęcie jest kapitalne – wirtualna rzeczywistość. Świetne.

 9. Fryta pisze:

  @Bigiel, dodałem wreszcie symulację do pierwszego zdjęcia. Trwało to tak długo bo próbowałem zamieścić symulację uwzględniającą chmury inwersyjne. Kashmir na złość, nie pozwala zrobić symulacji o tak szerokim kącie widzenia z chmurami. Próbowałem zrobić kilka symulacji i połączyć je programem do tworzenia panoram, co ciekawe program sobie z symulacjami w ogóle nie poradził… Wstawiam zatem zwykłą symulację :).

 10. Bigiel pisze:

  Jak zwykle perfekcja…Fryta ile bierzesz za korepetycje z symulacji?

 11. Fryta pisze:

  @Bigiel, zapraszam na nasze forum http://forum.astropolis.pl/forum/115-poszerzamy-horyzonty/, tam się dowiesz jak kashmira okiełznać :), i to całkiem za friko :).

 12. Piotrekk pisze:

  Ostatnie zdjęcie przedstawia kwintesencje DO. W oddali horyzont, na którym na pierwszy rzut oka nie ma nic, a jednak po powiększeniu (na apsc to chyba już koło 1600mm 🙂 ) ukazuje sie Pradziad. Gratulacje!

 13. Rafał.K pisze:

  Piotrekk, Olympusy mają crop x2, wiec z MTO było 2000mm oraz LiveView powiększyłem x10. Zauważ, że na LCD wieża jest powyginana, szkoda, że Olympus nie miał nagrywania filmów, bo falowanie wieży wyglądało rewelacyjnie. P.S. Przez ostatnie 4 dni była inwersja, dziwne że nikt nie był w górach ;-(

 14. jacek pisze:

  normalnie zazdroszczę wam sprzętu i wiedzy, chyba deskę z żaglem zamienię za aparat i tele.
  Atak na serio to jestem pod wrażeniem możliwości sprzętowych oraz wiedzy jak to wykorzystać

 15. Janusz pisze:

  @mateo: Taaa… Tylko dlaczego Pradziad i inne szczyty są wyraźne? Podejrzewam, że to nie Keprnik trząsł się z zimna, tylko koledze Rafałowi trzęsły się ręce po wypiciu czegoś… na rozgrzewkę ;).

 16. Rafał.K pisze:

  Fryta dzięki za symulację 😉

  Janusz, tu masz inne zdjęcie keprnika.
  http://fotoupload.pl/files/760411362/pc301927_keprnik_600

  Na nim Keprnik wygląda dobrze, ale Serak się rozjechał i zapewniam nie było to spowodowane dopalaczami tylko refrakcją/inwersją. Sytuacja zmieniała się co sekundę.

  Zresztą zobacz film jak wygląda takie zjawisko.
  http://www.youtube.com/watch?v=Sg3rLpWaFDU

 17. mateo pisze:

  Rafał. Film rewelka. To co się tam dzieje z McKinleyem, to mózg staje. Dla jasności to obserwacja z 250 km, więc jak widać mieszkańcy Alaski nie mają takiego problemu z widocznością, co my. Jednak Amerykanie wiedzieli co robią kupując to od Rusków 😉

 18. Krzysiek_S pisze:

  Na zdjęciu “rozjechanego” Seraka właściwie mamy odwrócony miraż, który zlewa się z normalnym obrazem szczytu. Dobrze wygląda szczyt Keprnika, ale jeśli dobrze się przyjrzeć, to poniżej, na granicy zbocze-niebo, też dają się dostrzec 2 zniekształcenia.
  Poza tym, czy to zdjęcie jest zamieszczone na DO gdzie indziej niż w tej dyskusji, a jeśli nie jest, to pytam niniejszym – dlaczego? Nawet jeśli Serak ze Skrzycznego (?) już jest, to warto byłoby uzupełnić temat.

 19. Bigiel pisze:

  FRYTA a gdzie dostanę mapy z opisanymi szczytami Polski (beskid cały mnie interesuje) bo na forum gdzie się zaczytałem linki są już nie aktualne …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *