Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Zamek w Ogrodzieńcu z Dorotki

ogrodzieniec_z_dorotki_6001

zamek-w-ogrodziencu-z-dorotki-34km

Zdjęcie przedstawia: Zamek w Ogrodzieńcu
Zdjęcie wykonane z: Dorotki
Odległość: 34 km
Zdjęcie wykonano dnia: (1) 2008.09.09, (2) 2011.05.25

Autor:Rafał K.

Podobne wpisy:

11 komentarzy

 1. Bartek pisze:

  Szósteczka za zdjęcie Rafale! Jak to można zobaczyć z Dorotki w takim wymiarze?! Zobaczę to gołym okiem lub ze zwykłą tania lornetką?! :))

 2. Mateo pisze:

  Może odpowiem za Rafała 🙂 Tak na pewno nie, ale taką zwykłą lornetką z powiększeniem 8x już jakieś szczegóły na murach zamku dojrzysz. Jak to zwykle w DO najważniejsza jest widoczność – jednego dnia zamek z dorotki będzie “daleko” innym razem “blisko”.

 3. Ela Wolny pisze:

  No proszę, dopiero jestem po wyborze zamków z lotu ptaka, a tu na DO są i w dalekich obserwacjach – wspaniały cel i super ujęcie.
  Pozdrawiam.

 4. jacek pisze:

  drugie zdjęcie bomba!!! nie wiem czy tye refleksy na polach zamierzone ale efekt przedni…

 5. Maciek B pisze:

  Odległość wydawałoby się z DO nie ma nic wspólnego, ale jaka jest ta obserwacja, brawo!

 6. VRG pisze:

  Zdjęć tego zamku było już wiele w historii naszych obserwacji i nie rozumiem dlaczego tylko te dwie fotki tu trafiły …

 7. athomer pisze:

  Virgo, może dlatego że ta pierwsze to była jedna z pionierskich obserwacji Ogrodzieńca (pamiętam, że mnie mocno zafascynowała, bo wcześniej nawet nie wiedziałem że zamek widać z Dorotki), a druga dobrze ją uzupełnia, pokazuje szerszy kąt i jest poza tym ładna wizualnie (może oprócz tego uciętego biloboardu w kadrze).
  Ogólnie wydaje mi się, że trzeba uzupełniać wpisy o zdjęcia na krótszej ogniskowej (najlepiej począwszy od zupełnie szerokiego kąta lub co najwyżej 50 mm). Ten trend jest już zauważalny przy nowych wpisach a jest godny pochwały bo pokazuje co naprawdę widać gołym okiem. Dla wielu osób nasze Tatry z Wojkowic lub Pradziad z Dorotki to czysta abstrakcja, bo spodziewają się zobaczyć na horyzoncie potężne i wyraźne masywy nie biorą pod uwagę “zoomu”. Takie pokazanie uwiarygadnia obserwacje w oczach osób postronnych.

 8. Rafał K. pisze:

  VRG, pierwsza fotka była w serwisie od początku jego istnienia, kolejną zrobiłem kilka dni temu, wiec dorzuciłem do wpisu i zgodnie z ustaleniami redaktorów wrzuciłem na główną(jeśli uzupełniamy wpis o nowe zdjęcia wrzucamy ponownie wpis na główną). Nikt od 3 lat nie podesłał żadnej fotki fotki aby uzupełnić wpis.

 9. merti pisze:

  A może zmienić tytuł na skąd widać Zamek 😀 – z Jaworzna

 10. mateo pisze:

  30 km to malo, ale jakoś dla mnie zawsze zamek z Dorotki wydawal się odlegly. Po latach dochodze do wniosku, że nie ma czegos takiego jak daleko i blisko w DO – jest tylko lepsza i gorsza widocznosc. Bywaly takie dni, że Ogrodzieniec wydawal się rzut beretem od Dorotki, ba podobnie Babia Gora, ktorej dalbym gora 60 km. Skrajne przypadki, jak inwersja na Pradziadzie, z Tatrami odleglymi o 240 km a widocznymi jak że 100 tylko potwierdza, że pierwsze skrzypce gra przejrzystosci powietrza, a nie fizyczna odleglosc.

 11. loopp pisze:

  zdziwiłem się widząc takie stare zdjęcie na głównej stronie ale trzeba przyznać że to pierwsze foto ma coś w sobie. jedna z pierwszych obserwacji, która strasznie zadziałała mi na wyobraźnię 🙂
  merti – obserwacja z Jaworzna super, to jest jakieś konkretne miejsce na ul. Skałka w Jaworznie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *