Platforma wiertnicza Lotos Petrobaltic widziana z Gniewina
Zdjęcie przedstawia: platforma wiertnicza Lotos Petrobaltic (ok. 78 km na północ od Władysławowa, jedyne w polskiej części Bałtyku eksploatowane złoże ropy naftowej)
Zdjęcie wykonane z: wieży widokowej “Kaszubskie oko” w Gniewinie (powiat Wejherowski, nad jez. Żarnowieckim, ok. 12 km od brzegu morza, z wysokości ok. 150 m n. p. m.)
Odległość: ok. 90 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2014.08.28. o godzinie 11:28
Autor: Stanisław Dudziński
Aparat: Nikon Coolpix L830
Aparat: Nikon Coolpix L830
Podobne wpisy:
- None Found
Super!
Wow! Nie tak dawno jechałem przez Kaszuby i momentami miałem wrażenie, że jestem w Bieszczadach albo Beskidzie Niskim. Jeśli to 90 km to mamy rekord w północnej Polsce!
Ja natomiast niedawno byłem na górze Rowokół w Smołdzinie (niedaleko J. Łebsko). Góra ma 115 m n.p.m. + 20,5 m wieży widokowej. Ciekawe czy stąd widać tę platformę wiertniczą?
@Rymek – dane o odległości pochodzą m.in. stąd: http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Tak-pracuje-platforma-wydobywcza-na-Baltyku-n71161.html
Wygląda na to, że warunki były zbliżone do refrakcji krytycznej – światło ulegało podobnemu zakrzywieniu jak powierzchnia Ziemi. Niedawno na astropolis ktoś pisał o próbach obserwacjach Bornholmu z Polski – jest to możliwe!
Bardzo ciekawa obserwacja, już kiedyś wspominałem o tym, że fajnie by było aby więcej się takich pojawiało z północnych regionów polski.
Polecam dla osób tutaj zaglądających obserwacje “Wyspy Greifswalder Oie i Rugia z klifu Gosań na Wyspie Wolin”.
Dobrym miejscem do obserwacji na Pomorzu jest rownież wieża widokowa na Górze Donas w Gdyni. Taras widokowy jest na 25 metrze i można zobaczyć Wysoczyznę Elbląską (ponad 60km) i wdg udeuschle Gora Lesnaye w Rosji. Byłem na tej wieży i dużo razy widziałem Wysoczyznę i wiele innych ciekawych obiektów.
odnośnie Góry Donas, to niedawno miałem okazje na niej byc, polecam!! Oto parę ujęć z tarasu widokowego na wieży :
http://www.panoramio.com/user/1211583/tags/G%C3%B3ra%20Donas
Wysoczyzna Elbląska dobrze widoczna
@gkj Na Rowokole byłem w lipcu tego roku. Niebo było bezchmurne, a powietrze gorące, skłonność do refrakcji i mirażu była więc wysoka. Niestety jakiś dziwny pył w powietrzu wszystko zepsuł i z zamiarem zobaczenia mirażu Bornholmu nie zobaczyłem nawet odległego o kilka kilometrów Bałtyku 🙂 Prawda jest jednak taka, że widoki na morzu mogą przenosić się dziesiątki kilometrów za horyzont, a ja osobiście wszystkich mieszkających/przebywających na wybrzeżu w gorące słoneczne dni przy wilgotnym powietrzu zachęcam do robienia takich zdjęć. Może z takich miejsc jak Rowokół padną kiedyś jeszcze zdjęcia platformy, a może i Bornholmu czy Gotlandii [to już przesadziłem, ale kto wie, najdalszy miraż obserwowany był ponoć z… 1700 km! (Pacyfik)]
Ropę naftową wydobywa się ze złoża B3 (o powierzchni nieco ponad 29 km2), na jego terenie odwiercono kilkanaście otworów o głębokości od 1500 do 3400 metrów.
Co do obserwacji:
1. Odległość około 85 km (+/- 2 km)
2. Właściwe współrzędne 55°28’50.67″N i 18°10’54.03″E ( z tym zastrzeżeniem co powyżej) bo na mapce pod obserwacją niestety lokalizacja jest mocno walnięta
3. Z wyliczeń wynika że z tej wieży widokowej widać taflę wody Bałtyku najdalej na 47,2 km, więc na obserwacji widzimy o około 38 km dalej.
4. Co do Bornholmu z naszego kraju to dalej jestem sceptyczny ze ktoś go kiedykolwiek zobaczy, choć nie wykluczam całkowicie takiej możliwości. Musiałyby zaistnieć jeszcze lepsze warunki.
Najmniejsza odległość Bornholm-Polska to 97 km z okolic Mielna, tylko brakuje na środkowym wybrzeżu punktów o wysokości 150 m n.p.m. Na zachodzie najwyższe latarnie to najwyżej 60 m n.p.m lub można się pokusić o Klify na wyspie Wolin (max 96 m n.p.m) ale to już 120 km do Bornholmu. Z Rowokołu to tez spora odległość – 140 km
muszę się wybrać na “Oko” i sprawdzić Sony HX400 jak “zdejmie” tą platformę
Czy jest ktoś w stanie reuploadować te zdjęcia, gdyż “coś się popsuło” i ich nie wczytuje a ciekawi mnie jak to na prawdę wygląda.
Mówisz i masz 🙂
Mistrzostwo, dzięki śliczne!
Zdaję sobie sprawę z tego, że praktycznie wszystkie dalekie obserwacje odnoszą się do terenów położonych wysoko, aczkolwiek osobiście jestem fascynatem morza i od dłuższego czasu intryguje mnie temat obserwacji w tych rejonach. Czy jest możliwa obserwacja np Bornholmu z terenu Polski lub np jakies nadmorskie obiekty z terenów położonych dalej w głąb kraju? I jeśli tak to czy ktoś z obecnych tu próbował? Jakieś opinie na ten temat?
@Walaszek – dzieki za intrygujacy temat, ktory juz byl przy roznych okazjach poruszany. Generalnie szanse na zobaczenie Bornholmu (ale tylko swiatla latarni morskiej) oceniam jako bardzo male, wielu twierdzi, ze calkowicie niemozliwe. Problem przede wszystkim jest taki, ze nawet jesli w tym kierunku cos sie zobaczy, to rownie dobrze moze byc to odlegly statek i nie da sie tego w zaden sposob zweryfikowac. Brak jakichkolwiek punktow odniesienia. Generalnie brakuje wysokich punktow obserwacyjnych nad Polskim morzem, a zapewne gdyby chciec sie przymierzyc do takiego Bornholmu, to potrzebny bylby wysoki obiekt w okolicach Kolobrzegu, co najmniej dwa razy wyzszy niz Trojmiejski Sea Tower.
Pamietam jak przez mgle, pozne lata 80te, gdy w okolicach Podczela stacjonowaly radzieckie wojska odrzutowe. Wtedy w rozmowie dwoch wojskowych pojawila sie informacja, ze latajac nad linia brzegowa widza duza wyspe na horyzoncie. To musial byc Bornholm.
@Mateusz – co do statków – istnieją trackery internetowe, w których możemy obserwować położenie statków w czasie rzeczywistym – coś jak w flightradar w przypadku samolotów pasażerskich znajdujących się aktualnie w powietrzu, zawsze jakaś opcja. Gdzieś w Internecie wyczytałem legendę, że z latarni w Kołobrzegu raz na x czasu widać światła latarni Bornholmu.
W okolicach Darłowa nie ma żadnego punktu, z którego możnaby próbować ustrzelić to przy dobrych warunkach?
Co do wieżowców z Trójmiasta może da się z nich zaobserwować jakieś ciekawe obiekty z terenu Litwy/Łotwy (o ile w ogóle takie obiekty istnieją?)
@Walaszek – rozwoj DO na przestrzeni ostatnich 15 lat pokazuje, ze postep w tej dziedzinie tworzy sie tylko wtedy, gdy osiaga sie odpowiedni wolumen obserwatorow w danym regionie. Same dywagacje nad programami komputerowymi nie posuwaja do przodu. Na wybrzezu wciaz brakuje nam tego nasycenia, wystarczajacej liczby podejsc/zdjec, aby po 100nej nieudanej probie dostrzezenia czegos za 101 razem zakonczyc sukcesem. Tym bardziej na takim terenie jak wybrzeze, gdzie praktycznie kazdego dnia ma sie do czynienia z inna refrakcja, widocznoscia itd. Przyjdzie nam jeszcze dlugo poczekac na takie tematy, o ktorych piszesz.
@walaszek
Zdjęcia się pogubiły ale mapa jest, z klifu Gosań widać trochę dalej:
https://500-mm.blogspot.com/2014/10/wzgorze-gosan-koo-miedzyzdrojow.html
Według danych z Marinetraffic platforma znajdowała się w lokalizacji 55,1724° N 17,69465° E, czyli w odległości ok. 55,5 km.
Gdyby było 90 km, refrakcja atmosferyczna nad morzem musiałaby być wyjątkowo duża – średni współczynnik ponad 0,5. Dla porównania do widoczności masztu w okolicach Rø na Bornholmie z polskiego wybrzeża (wieżowce w Kołobrzegu) wystarczyłoby średnio ok. 0,3.