Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Elektrownia Połaniec i Stalowa Wola z Sandomierza


[Tutaj mapka z Maps Google]

 Zdjęcie przedstawia: pierwsze – komin Elektrowni Połaniec, pozostałe – Stalowa Wola
Zdjęcie wykonane z: Sandomierza
Odległość: Połaniec – 40 km, Stalowa Wola – 28 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2010.06

Autor: twmichal

Podobne wpisy:

13 komentarzy

 1. mateo pisze:

  I właśnie stąd o Tatry proszę 🙂 To juz ostatni niezdobyty bastion dalekich Tatr w Polsce.

 2. pawel85_lbn pisze:

  Wg Heywhatsthat powinna być widoczna np. Łomnica i może jeszcze parę innych szczytów, ale w najlepszym razie od 2400-2500 m n.p.m. w górę. Nie wiem czy jest możliwa tak niska inwersja, by ta obserwacja była możliwa. Może raz na 5 lat;) Co innego jakby kierunek był nieco inny – na tle wschodzącego lub zachodzącego Słońca łatwiej byłoby coś złapać. Swoją drogą, wg wspomnianego Heywhats, Łomnica powinna być widoczna spod Kraśnika na Wyżynie Lubelskiej (jakieś 8-10 km na południe; okolice Owczarni jeśli dobrze pamiętam – w linii prostej +/- 240 km). Jak ktoś zrobi takie zdjęcie, to stawiam kratę piwa;)

 3. sly pisze:

  Nareszcie ktoś poruszył temat Wyżyny Lubelskiej. Czy, ktoś mógłby zrobić symulacje ew. innych miejsc na lubelszczyźnie skąd można by zapolować na Tatry. Np. maszt w Piaskach (342 m + ponad 200 m n.p.m.) lub wzgórza obok Frampola.

 4. Mateo pisze:

  @Sly – temat Lubelszczyzny już kiedyś poruszałem na forum. Zerknij na symulacje z Łomnicy http://www.heywhatsthat.com/?view=CRQ61P9U Jak widzisz jest tylko jeden obszar, skąd z Lubelskiego można ją zobaczyć – okolice Kraśnika i Annopolu, astronomiczne 220 km… 😮 Większość obszaru pokrycia widoczności przechodzi w lesie, ale są także pola. Rozległość tego obszaru świadczy o tym, że nawet jadąc tam w ciemno można na chybił trafił stanąć i focić z dowolnego miejsca. Niepokojące jest jednak to http://www.heywhatsthat.com/?view=BVIE205L Jak to zobaczyłem, to padłem 🙂 Paweł stawia kratę piwa… Ja przebijam do dwóch dla tego, kto zrobi taką fotografię 🙂

 5. luki pisze:

  @Mateo- myślę, że komuś, kto złapie Łomnicę z miejsca podanego w tej ostatniej symulacji można śmiało dorzucać dowolną ilość krat piwa, a może nawet od razu kratę wódki – ten widok jest jeszcze mniej prawdopodobny niż Snieżka z Łomnicy 🙂 .

 6. mateo pisze:

  Z Sandomierza http://www.heywhatsthat.com/?view=R6HRIPTE jest już trochę lepiej, ale ciągle zrobienie zdjęcia Tatr stamtąd będzie bardzo trudnym wyzwaniem.

 7. Kuba G. pisze:

  Świetne fotki ze świetnej lokalizacji. A o możliwości zobaczenia kominów Elektrowni Połaniec z Pieprzówek to ja sam nie wiedziałem 🙂 Co do dalekich obserwacji w Sandomierzu i okolicach polecam oczywiście szczyt Bramy Opatowskiej, zjazd z Komornej do Święcicy i z Komornej do Węgrzec Panieńskich (np. Sandomierz i Stalowa Wola w jednej linii, kominy Elektrowni Połaniec) oraz zjazd w Dolinę Opatówki drogą z Lenarczyc do Radoszek (widać RTCN Kielce / Św. Krzyż).

 8. Mateo pisze:

  Witaj Kuba!

  Czy możemy Cię prosić o podanie współrzędnych punktów obserwacyjnych, o których piszesz? Wtedy możemy zrobić teoretyczne symulacje widoku i dowiedzieć się, co ciekawego można stamtąd zobaczyć. Sandomierz i okolice to obecnie jeden z punktów największego zainteresowania Dalekich Obserwacji z powodu widoczności stamtąd Tatr z niezwykłych odległości.

 9. Kuba G. pisze:

  Proszę uprzejmie 🙂
  Brama Opatowska: 50.6814906 N / 21.7485738 E
  Komorna -> Święcica: 50.7102922 N / 21.5878075 E
  Komorna -> Węgrce Pań.: 50.7096807 N / 21.596396 E
  zjazd do Radoszek: 50.7252636 N / 21.6765404 E.
  Co do Tatr – czytałem dyskusję na forum Astropolis nt. ich ew. widoczności z Sandomierza, ale prawdę mówiąc jestem sceptyczny. Tzn. teoretycznie jest to możliwe (http://strona-testowa.cba.pl/microdem/Tatry%20z%20Pieprzowek%20%28widok%20teoret.%29.PNG), aczkolwiek widzialność musiałaby być nieziemska.

 10. Kuba G. pisze:

  http://strona-testowa.cba.pl/microdem/Tatry z Pieprzowek (widok teoret.).PNG

 11. Mariusz pisze:

  Cześć

  Odnośnie miejsca na lubelszczyźnie, które wspomnieliście wyżej to od jakiegoś czasu jak jestem w Polsce wybieram się w tamte okolice i próbuje ustrzelić własnie Łomnicę. To jest okolice miejscowości Salomin i Józefów. Jak do tej pory mi się nie udało, ale to przede wszystkim dlatego że nie miałem odpowiednich warunków. Myśle że jest to możliwe, to kwestia seeingu.
  Pozdrawiam Mariusz

 12. mateo pisze:

  Witaj Mariuszu! Bardzo fajnie, że napisałeś na DO i że próbujesz poszerzać tam horyzonty. Czy mógłbyś napisać jak wyglądają te tereny (pod względem ekspozycji horyzontu) i jak wygląda horyzont na azymucie Łomnicy? A może robiłeś już jakieś zdjęcia w tym kierunku? Bardzo jestem ciekaw, jakie są szanse złapania stamtąd Łomnicy!

 13. mateo pisze:

  Kuba

  Idąc po kolei:
  Brama Opatowska – http://www.heywhatsthat.com/?view=GIDHOTTH (widać Tatry! I to całkiem dobrze, szanse oceniam na duże)

  Święcica – http://www.heywhatsthat.com/?view=MKTCUFHI (po raz kolejny Tatry)

  Węgrce – http://www.heywhatsthat.com/?view=JJV24DBK (najlepsza lokalizacja do obserwacji pod kątem południowego horyzontu)

  Radoszki – http://www.heywhatsthat.com/?view=TFCNGNDB (najsłabsza lokalizacja, choć zakładam, że nie o to konkretne miejsce Ci chodziło)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *