Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Widok na Wysoki Jesionik ze Słupi pod Bralinem

[Tutaj mapka z Maps Google]

Zdjęcie przedstawia: pasmo Wysokiego Jesionika (Republika Czeska)
Zdjęcie wykonane z: Słupi pod Bralinem k./ Sycowa (woj. Wielkopolskie)
Odległość: do Pradziada – 140 km
Zdjęcie wykonano dnia: pierwsze dwa 2010.08.29, pozostałe 2011.08.29
Autor: Krzysiek_S
Aparat: Minolta Dimage Z1
Opis:Krzysiek_S

Podobne wpisy:

35 komentarzy

 1. mateo pisze:

  Ponieważ od kilku dni naszą stronę odwiedza dużo nowych osób (dziękujemy!), a pojawiają się ostatnio same efektowne gigapanoramy, spieszymi z wyjaśnieniem, że dalekie obserwacje polegają nie tylko na tym, ale głównie na takich zdjęciach, jak to powyższe. Fantastyczna i spontaniczna zarazem obserwacja na 140 km.

  Chętnych do pokonania Krzyśkowego rekordu odległości obserwacji Pradziada z północy zachęcam do zapoznania się z jego teoretyczną widocznością – http://www.heywhatsthat.com/?view=QFIUPTL3 (przypominamy o klikaniu “Visibility Cloak” na mapie).

 2. Ola pisze:

  Gratuluję:)

 3. Piter pisze:

  Również gratuluję. Prośba do autora o info w komentarzu gdzie dokładnie robił zdjęcie. Do Sycowa mam 15 min drogi, a chętnie bym cos takiego zobaczył. Że jest to możliwe, mówi się w okolicy od dawna, a teraz zobaczyłem to tutaj.

 4. adamo pisze:

  no w końcu! Za bardzo skupiacie sie na tym G. Śląsku a inni też by na swoje popatrzyli. Podziw dla autora i pozdrowienia z Sycowa!

 5. MMateusiak pisze:

  @ Adamo

  Racja, Górny Śląsk jest tutaj bardzo często prezentowany (zdjęcia wykonane z tych terenów) dlatego też, że większość osób zajmujących się fotografią dalekosiężną jest właśnie z Górnego Śląska. Cały Team jest praktycznie z Katowic i ich okolic. Całą pasję rozpoczął na forum wpis. “Beskidy i Tatry z Katowic”. Cieszy fakt, że pojawiają się zdjęcia z innych części kraju, natomiast nie możesz mieć do nas pretensji za brak zdjęć akurat z Twojego miejsca zamieszkania.
  Bierz aparat i w teren! 🙂 A łupami pochwal się na forum! Pozdrawiam

 6. luki pisze:

  No proszę, wpisy powyższe udowadniają dobitnie, że dalekimi obserwacjami interesuja się mieszkańcy różnych zakątków Polski, nie tylko Górnego Śląska – wystarczy tylko zamieścić na DO zdjęcie i zainteresowani sami się znajdą…
  Co do potencjalnych miejsc widokowych w okolicach Sycowa to oczywiście takowych nie brakuje – przede wszystkim wzgórza pomiędzy Sycowem a Bralinem wzdłuż drogi krajowej nr. 8 – wystarczy odnaleźć tylko niezadrzewiony fragment stoku. Oprócz tego wzgórza w okolicach Kobylej Góry, a także okolice przełęczy pomiędzy miejscowościami Ose i Oska Piła na drodze nr. 25 Oleśnica – Antonin. Zresztą – mieszkańcy Sycowa i okolic – sami na pewno najlepiej wiecie, gdzie w Waszej okolicy znajduje się dobry punkt widokowy. Tak więc “szable w dłoń” i próbujcie – może, przy odrobinie szczęścia nawet Śniezkę uda Wam się uwiecznić.
  @Krzysiek – jeszcze raz gratulacje, horyzonty po raz kolejny zostały poszerzone !

 7. adamo pisze:

  Dzisiaj liczyłem na lepszą widoczność, ale od rana ciężkie zachmurzenie i przelotne opady deszczu. Chyba nic z tego.

 8. waldi pisze:

  Nawet stamtąd widać!!1 Góry często widuje z rodzinnego Wrocławia ale tak daleko na północ bym się nie spodziewał.

 9. greg pisze:

  Obszar widoczności Jaseników jest niesamowity. Jeśli HWT nie kłamie 🙂 to ja czekam teraz z niecierpliwością na zdjęcie Jaseników z Sułoszowej. To byłaby chyba druga co do odległości (178 km) obserwacja z Polski.

 10. Tomek (kowalTM) pisze:

  Nesamowita odległość! Przejeżdżałem kiedyś tą drogą i nie pomyślałbym,że widać z niej Jeseniki 🙂
  Co ciekawe, wg.hey… Pradziad teoretycznie jest widoczny z terenu województwa łódzkiego z okolic Wieruszowa, z hałdy w m.Golce niedaleko Wręczycy a nawet ze szczytów Sokolich Gór pod Częstochową…

 11. Krzysiek_S pisze:

  W ten oto sposób na DO pojawiły się w krótkim czasie dwa Pradziady, złapane z podobnej odległości – jeden na tle Słońca, a drugi za kominem.
  @Piter: stacja benzynowa leży przy samej drodze nr 8, w miejscowości Słupia. Współrzędne: 51 12’51.5″ N, 17 46’29″E.
  Zachęcam do sprawdzanie tego miejsca i przypuszczam, że znacznie lepsze ujęcie można zrobić z samej drogi lub z ugoru (pola? łąki?) obok stacji. Ja się ustawiłem obok sklepu – tam, gdzie akurat widać było przerwę między drzewami. Niestety, na miejscu nawet się nie zorientowałem, że widzę Jesioniki i poprzestałem na tym jednym ujęciu.

 12. Robert J pisze:

  Dodane zdjęcia z 29.08.2011. Ten dzień przejdzie do historii. Krzysiek gratulacje !

 13. Rafał K. pisze:

  Patrząc na daty wykonania zdjęć, może okazać się, że za 10 lat będziemy mieli opracowany kalendarz dni, w których potencjalnie będzie występować dobra widzialność 😉

 14. Robert pisze:

  Dziś w południe piękna widoczność, wieczorem może być jeszcze ciekawiej…Babia widzę pięknie z Mysłowic Brzęczkowic…

 15. Maciek B pisze:

  Ten kalendarz dni to ciekawa sprawa, dzisiaj piękna widoczność widzę w kamerkach, ale pewnie tradycyjnie jak się wybiorę gdzieś u mnie to kiepsko, czym różnią się te Karpaty Wschodnie od Zachodnich, że na wschodzie tak ciężko o dobrą widoczność? 😀

 16. Radek Karwacki "Krawat" pisze:

  29.08 i dla mnie był szczęśliwy- zrobiłem zdjęcie Jeseników z jednej z najdalej na północ (według HWT) wysuniętych miejscówek- okolice wzgórza Kobyla Góra niedaleko Ostrzeszowa. Odległość ~150km. Niesamowite, bo DO zainteresowałem się dokładnie parę dni wcześniej 🙂

 17. Rymek pisze:

  @Maciek B – spróbuj i dziś z Laworty, u nas jest też całkiem nieźle 🙂

 18. Maciek B pisze:

  Rymek heh znów mam tylko kompakta bo koło 21 będzie już za późno nieprawdaż a ten kompakt to strasznie kiepsko przybliża jak na taką odległość 🙁

 19. Krzysiek_S pisze:

  @Radek Karwacki: zdjęcia robiliśmy tego samego popołudnia, tylko z różnych miejsc. Twoje i tak lepsze :).
  @Rafał K.: smaczku dodaje sprawie fakt, że jeżdżę tamtędy 2 razy w roku, z reguły pod koniec sierpnia (raz tam i raz z powrotem). A takie warunki dwa razy z rzędu, to prawdziwy fuks :).
  @Robert J.: Do historii przejdzie 28 sierpnia, 29 były już tylko popłuczyny – choć muszę przyznać, że całkiem niezłe ;).

 20. Luc pisze:

  Widać że Dalekie Obserwacje opanowują już powoli całą Polskę!
  Gratulacje dla autora zdjęć! Niezłe osiągnięcie!

 21. TomaszL pisze:

  @Rafal K ten kalendarz może okazac się strzałem w dziesiątke! Naprawde mogło by to być ciekawe zestawienie…

  A Jeseniki z takiej odleglości – szacunek!!

 22. ad241280 pisze:

  Super widok mieszkam tutaj juz ponad 30 latek a nigdy bym nie przypuszczał ze 300 m od mojego domu są takie widoki . Dzis obczajałem teren ale zbyt mglisto by cos zobaczyc ale będe cierpliwie czekał aż sam je “upoluję ” 🙂

 23. ad241280 pisze:

  widok na Ślężę z tego samego miejsca http://sycow.socjum.pl/galeria/foto/16170
  (proszę adminów o skasowanie poprzedniego mojego komentarza gdyż podałem zły link )

 24. Krzysiek_S pisze:

  @ad241280: Czy to też ze stacji benzynowej, czy z jakiegoś innego punktu? Ciekawe, czy wczoraj wieczorem coś udało się uchwycić z okolic Sycowa?

 25. ad241280 pisze:

  tak to z tego samego miejsca , fote robiłem wczoraj tj.26,02,2012 widok był super ale tylko w stronę Ślęży ,pasmo Wysokiego Jesionika było nie widoczne . Ale będe wytrwały i je “upoluję”

 26. ad241280 pisze:

  czy jest ktos w stanie rozpoznać te http://sycow.socjum.pl/galeria/foto/16410 szczyty , Czy to te same co na fotkach wyżej

 27. Krzysiek_S pisze:

  Wygląda (od lewej) jak Pradziad, Maly ded i może pasmo Orlika, ale żeby się upewnić, musiałbym wiedzieć, skąd to zdjęcie zostało zrobione (najlepiej współrzędne geograficzne, ale opis miejsca na mapie też może być).

 28. Krzysiek_S pisze:

  @ad241280: Obejrzałem galerię – fajne zdjęcia, tylko wyglądają na zrobione z okolic Trzebnicy. Czy to, o które pytasz, też jest stamtąd? Bo to by zmieniało zupełnie perspektywę; przymierzałem się do Twojego problemu bardziej z kierunku sycowskiego.

 29. ad241280 pisze:

  Fota 1.2 Łuczyna 51°17’22.85″N 17°17’34.94″E
  Pozostałe Wysoki Kościół 51°16’03.70″N 17°02’59.38″E
  Widoki były super niestety mój sprzęt nie pozwolił by w pełni uwiecznić
  to co widziałem .Byłem też na górze w Kobylej Górze i na wzniesieni w Słupi
  lecz nic nie było widać .

 30. ad241280 pisze:

  Krzysiek_S moja skrzynka to adamek241280@interia.pl lub gg 16189268
  posiadam wiecej fotek z tego miejsca może będą Ci cos więcej mówić

 31. Krzysiek_S pisze:

  @ad241280 – na zdjęciu są tylko Wzgórza Strzelińskie, ale to miejsce ma nadspodziewanie duży potencjał widokowy. Przy bardziej przejrzystym powietrzu można zobaczyć stamtąd Sudety, od Gór Opawskich po Karkonosze – chyba, że są zasłonięte przez jakieś budynki lub las.

 32. Tucznik pisze:

  Kolejne, świeże zdjęcia ze Słupi pod Bralinem w kierunku Jesioników:
  http://500-mm.blogspot.com/2017/05/supia-pod-bralinem.html

 33. ad241280 pisze:

  Dzięki tym obserwacją dowiedziałem się że mam takie widoki prawie tuż za oknem 🙂

 34. Zd222 pisze:

  Ja tak samo :d

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *