Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Ukraina i Rumunia z Lodowej Kopy (Tatry) 250+ (MOST WANTED!)

Dzięki uprzejmości słowackich kolegów –  redaktorów strony Na obzore z radością prezentujemy pionierską obserwację Pana Richarda Jezika wykonaną z Lodowej Kopy przedstawiającą między innymi Góry Gutyjskie w Rumunii – przypominamy, że w odwrotnym kierunku obserwacja z tego regionu jest jedną z naszych MW:).

Symulacja online Udeuschle

Zasięg obserwacji:

Zdjęcie przedstawia:  Bieszczady, Połonina Równa, Borżawa, Połonina Czerwona, Masyw Gutyński (UA)

Zdjęcie wykonano z : Lodowa Kopa (Tatry Wysokie) Słowacja 2602 m. n.p.m

Zdjęcie wykonano dnia: 19.09.2020 (przed wschodem Słońca)

Odległość:  max 294,4 km Pietroasa 291,2 km, Frasyn 256 km, Stoj 229 km, Połonina Równa 196 km, Pikuj 2o9 km

Autor:  Richard Ježík

Opis: red. Na obzore

Aparat: Canon 4000D + Sigma APO DG 100-300mm f/4

Podobne wpisy:

  None Found

15 komentarzy

 1. Adi pisze:

  No cóż, powoli zbliżamy się do upragnionej Vladeasy z Tatr Wysokich. Jakość zdjęć jak i warunki – klasa! Jeżeli można prosić wrzućcie widok tele z ramką obszaru Rumunii. Wielkie gratulacje Richard!

 2. Mateo pisze:

  Kiedy na zdjeciu widzisz odlegly plan, na oko zdrowo ponad 150 km i za nim pojawia sie kolejny, zdecydowanie przekraczajacy 200 km, po czym za nim znqjdujesz kolejny jeszcze mniej wyrazny, oznacza to, ze dzieje sie cos powaznego. A kiedy nagle widzisz, ze i za nim cos jeszcze majaczy, wiesz juz ze wchodzisz do annalow DO.

  Wielkie gratulacje, chcialbym kiedys byc naocznym swiadkiem takiej sceny.

 3. BartekS pisze:

  Niesamowita obserwacja, aż ciarki przechodzą. Największe wrażenie na mnie robi Menczuł (Połonina Krasna) z ponad 274km. To chyba pierwsza obserwacja Gorganów z Tatr (w drugą stronę chyba nikomu się jeszcze nie udało). Gratulacje. Kawał dobrej roboty!

 4. Krzysiek_S pisze:

  Widziałem już tę i inne obserwacje Richarda Jezika na naobzore.net. Ma więcej podobnych dokonań na koncie. Wyrazy najwyższego uznania.
  Popatrzcie na datę: wrzesień. Vladeasa z Krywania nie wymaga wsparcia inwersyjnego i w związku z tym, może być osiągalna właśnie we wrześniu lub w październiku. Niekoniecznie zimą, gdy – jak pisał choćby kol. Czarny – nad Panonią chmury podinwersyjne prawie zawsze sięgają zbyt wysoko, by zajrzeć do Rumunii.

 5. Adi pisze:

  Dokładnie, podzielam opinię Bartka. Te niesamowite warunki przypominają mi trochę te przypadkowo zaobserwowane na kamerce z Łomnicy parę lat temu- dałem się ponieść fantazji i zamieściłem wowczas opis na astropolis (https://astropolis.pl/topic/28923-inne-zdj%C4%99cia-i-wszystko-co-nie-mie%C5%9Bci-si%C4%99-w-pozosta%C5%82ych-w%C4%85tkach/?do=findComment&comment=606525).
  Ogromnie zazdroszczę trafienia w takie warunki. To jak wygrana w lotka Jestem pewien że Vladeasa/Buteasa była widoczna z wiadomych szczytów, to w sumie 40 km dalej.. Ostrość i kontrast gór rumuńskich na tych zdjęciach jest naprawdę zdumiewająca.

 6. Grzegorz pisze:

  19.09 to był świetny dzień. W Bieszczadach było gołym okiem widać całe Tatry i nawet udało mi się nakręcić film komórką. Miejmy nadzieję, że zaczną spływać inne DO z tego dnia.

 7. Maciek B pisze:

  Ale miazga! Wielkie gratulacje, nie macie granic!

  BartekS – Połonina Krasna to nie Gorgany – to osobny masyw Beskidów Połonińskich (Gorgany to Beskidy Lesiste), co nie zmienia faktu, że obserwacja petarda!
  Gorganów z Tatr chyba złapać się nie da, zbyt wiele w okolicach samych Gorganów je zasłania.

 8. Radek W pisze:

  Maciek B zgadza się co do nazewnictwa. Samych Gorganów jednak bym nie skreślał – wg modeli Tatry pokazują się z gorgańskiej Strimby przy niewielkiej refrakcji, nie mówiąc już o takich warunkach, jakie wystąpiły w dniu złapania Vladeasy z Tarnicy. Jednak dostęp do tych miejsc i zgranie się w czasie z warunkami – to chyba największa trudność. Mimo wszystko, spodziewałem się, że najpierw zobaczymy widok z drugiej strony, na Tatry. Piękne zdjęcia, wspaniałe warunki.

 9. Laus pisze:

  Piękna obserwacja, totalny knock-out bokerski.

 10. Piotr_Long_Island pisze:

  wspaniałe! Gratulacje!

 11. michals pisze:

  Bartek S. Czy to czasem nie twoje szkiełko poczyniło tą obserwację??

 12. BartekS pisze:

  @MaciekB – dzięki za wyprostowanie z Połoniną Krasną, byłem przekonany że to Gorgany (aczkolwiek one gdzieś tam blisko są :).
  Czyli na Tatry z Gorganów lub Gorgany z Tatr musimy jeszcze poczekać.
  @michals – zgadza się, mam tą Sigmę od ponad roku (jak dla mnie spory krok do przodu po Tamronie)

 13. Will Olympics delay affect Nevilles future as Eng

 14. Rugby Union Weekly: Shameful week for domesti

 15. Aston Villa players and management defer 25% of s

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.