Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Ukraina i Rumunia z Lodowej Kopy (Tatry) 250+ (MOST WANTED!)

Dzięki uprzejmości słowackich kolegów –  redaktorów strony Na obzore z radością prezentujemy pionierską obserwację Pana Richarda Jezika wykonaną z Lodowej Kopy przedstawiającą między innymi Góry Gutyjskie w Rumunii – przypominamy, że w odwrotnym kierunku obserwacja z tego regionu jest jedną z naszych MW:).

Symulacja online Udeuschle

Zasięg obserwacji:

Zdjęcie przedstawia:  Bieszczady, Połonina Równa, Borżawa, Połonina Czerwona, Masyw Gutyński (UA)

Zdjęcie wykonano z : Lodowa Kopa (Tatry Wysokie) Słowacja 2602 m. n.p.m

Zdjęcie wykonano dnia: 19.09.2020 (przed wschodem Słońca)

Odległość:  max 294,4 km Pietroasa 291,2 km, Frasyn 256 km, Stoj 229 km, Połonina Równa 196 km, Pikuj 2o9 km

Autor:  Richard Ježík

Opis: red. Na obzore

Aparat: Canon 4000D + Sigma APO DG 100-300mm f/4

Podobne wpisy:

  None Found

12 komentarzy

 1. Adi pisze:

  No cóż, powoli zbliżamy się do upragnionej Vladeasy z Tatr Wysokich. Jakość zdjęć jak i warunki – klasa! Jeżeli można prosić wrzućcie widok tele z ramką obszaru Rumunii. Wielkie gratulacje Richard!

 2. Mateo pisze:

  Kiedy na zdjeciu widzisz odlegly plan, na oko zdrowo ponad 150 km i za nim pojawia sie kolejny, zdecydowanie przekraczajacy 200 km, po czym za nim znqjdujesz kolejny jeszcze mniej wyrazny, oznacza to, ze dzieje sie cos powaznego. A kiedy nagle widzisz, ze i za nim cos jeszcze majaczy, wiesz juz ze wchodzisz do annalow DO.

  Wielkie gratulacje, chcialbym kiedys byc naocznym swiadkiem takiej sceny.

 3. BartekS pisze:

  Niesamowita obserwacja, aż ciarki przechodzą. Największe wrażenie na mnie robi Menczuł (Połonina Krasna) z ponad 274km. To chyba pierwsza obserwacja Gorganów z Tatr (w drugą stronę chyba nikomu się jeszcze nie udało). Gratulacje. Kawał dobrej roboty!

 4. Krzysiek_S pisze:

  Widziałem już tę i inne obserwacje Richarda Jezika na naobzore.net. Ma więcej podobnych dokonań na koncie. Wyrazy najwyższego uznania.
  Popatrzcie na datę: wrzesień. Vladeasa z Krywania nie wymaga wsparcia inwersyjnego i w związku z tym, może być osiągalna właśnie we wrześniu lub w październiku. Niekoniecznie zimą, gdy – jak pisał choćby kol. Czarny – nad Panonią chmury podinwersyjne prawie zawsze sięgają zbyt wysoko, by zajrzeć do Rumunii.

 5. Adi pisze:

  Dokładnie, podzielam opinię Bartka. Te niesamowite warunki przypominają mi trochę te przypadkowo zaobserwowane na kamerce z Łomnicy parę lat temu- dałem się ponieść fantazji i zamieściłem wowczas opis na astropolis (https://astropolis.pl/topic/28923-inne-zdj%C4%99cia-i-wszystko-co-nie-mie%C5%9Bci-si%C4%99-w-pozosta%C5%82ych-w%C4%85tkach/?do=findComment&comment=606525).
  Ogromnie zazdroszczę trafienia w takie warunki. To jak wygrana w lotka Jestem pewien że Vladeasa/Buteasa była widoczna z wiadomych szczytów, to w sumie 40 km dalej.. Ostrość i kontrast gór rumuńskich na tych zdjęciach jest naprawdę zdumiewająca.

 6. Grzegorz pisze:

  19.09 to był świetny dzień. W Bieszczadach było gołym okiem widać całe Tatry i nawet udało mi się nakręcić film komórką. Miejmy nadzieję, że zaczną spływać inne DO z tego dnia.

 7. Maciek B pisze:

  Ale miazga! Wielkie gratulacje, nie macie granic!

  BartekS – Połonina Krasna to nie Gorgany – to osobny masyw Beskidów Połonińskich (Gorgany to Beskidy Lesiste), co nie zmienia faktu, że obserwacja petarda!
  Gorganów z Tatr chyba złapać się nie da, zbyt wiele w okolicach samych Gorganów je zasłania.

 8. Radek W pisze:

  Maciek B zgadza się co do nazewnictwa. Samych Gorganów jednak bym nie skreślał – wg modeli Tatry pokazują się z gorgańskiej Strimby przy niewielkiej refrakcji, nie mówiąc już o takich warunkach, jakie wystąpiły w dniu złapania Vladeasy z Tarnicy. Jednak dostęp do tych miejsc i zgranie się w czasie z warunkami – to chyba największa trudność. Mimo wszystko, spodziewałem się, że najpierw zobaczymy widok z drugiej strony, na Tatry. Piękne zdjęcia, wspaniałe warunki.

 9. Laus pisze:

  Piękna obserwacja, totalny knock-out bokerski.

 10. Piotr_Long_Island pisze:

  wspaniałe! Gratulacje!

 11. michals pisze:

  Bartek S. Czy to czasem nie twoje szkiełko poczyniło tą obserwację??

 12. BartekS pisze:

  @MaciekB – dzięki za wyprostowanie z Połoniną Krasną, byłem przekonany że to Gorgany (aczkolwiek one gdzieś tam blisko są :).
  Czyli na Tatry z Gorganów lub Gorgany z Tatr musimy jeszcze poczekać.
  @michals – zgadza się, mam tą Sigmę od ponad roku (jak dla mnie spory krok do przodu po Tamronie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *