Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Tatry z Łychowa Gościeradowskiego (lubelskie) 200+!!!

Symulacja online

Zdjęcie przedstawia: Tatry Wysokie

Zdjęcie wykonano z : Łychów Gościeradowski (woj. lubelskie)

Zdjęcie wykonano dnia: 15.03.2020

Odległość:  max- Gerlach 231,6 km, Lodowy Szczyt 226,3km, Łomnica 225,4 km

Autor: Mariusz Pachla, opis (admin)

Aparat: Canon 400D + Canon 100-400

Podobne wpisy:

25 komentarzy

 1. BartekS pisze:

  Niesamowite osiągnięcie, ponad 230km z nizin, gratulacje.

 2. Maciek B pisze:

  Bartek – raczej z wyżyn, ale nie umniejsza to wielkiego osiągnięcia, super! 😀

 3. michals pisze:

  Symulacja została podniesiona o 70 w celu niwelacji błędu modelu SRTM 3 i uwzględnienia refrakcji. Pod wpisem Tatry z Salomina bedzie dodane zdjęcie kolegi Rafała który wydobył tego dnia zza horyzontu rzeczy które się nie śniły nawet najstarszym góralom.

 4. Krzysiek_S pisze:

  Brawo! Nie sposób nie zauważyć, że Salomin i okolice (bo Łychów jest niedaleko) stają się najbardziej obleganym miejscem dalekoobserwacyjnym w Polsce. Niech tylko skończy sie zaraza, a w końcu gdzieś tam wyrośnie “karczma pod Tatrami”, z tarasem widokowym na dachu :-).
  Lemarc chyba niedawno pokazał na astropolis (obserwacja w podczerwieni) te “rzeczy, które się nie śniły nawet najstarszym góralom”. Mogło się wydawać, że na Kończystej już na pewno koniec, a tymczasem wychodzi coraz więcej.

 5. Piotr_Long _Island pisze:

  no coś nieprawdopodobnego.

 6. astro92 pisze:

  czy tylko mnie się wydaje, że ostatnio diametralnie zmieniła się jakość powietrza na południu Polski?! Piękna obserwacja! Gratuluję i czekam na więcej 🙂

 7. Czarny pisze:

  @astro92 Poniekąd możesz mieć dobre poszlaki… Sezon grzewczy dobiega końca 🙂 Ale poczekajmy do mniej więcej północy, bo już w kilku miejscach w górach normy PM2,5 urosły do 120-130%, a nawet 170% normy.

  No i gratuluję autorowi kolejnego kamienia milowego w historii DO. Jeszcze nie wszystko pękło 🙂

 8. mateo pisze:

  Samiusieńkie szczyty… Dosłownie jakby Autor sfotografował jakieś hałdy przykopalniane a nie dwutysięczniki. Potęga odległości! Gratulacje.

 9. Krzysiek_S pisze:

  @astro92: Z jakością powietrza byłbym ostrożny, bo gdy wieje, to się poprawia, a jeśli nie wieje, to szkoda gadać…
  W świetle ostatnich obserwacji z okolic Salomina, zaczynam poważnie traktować możliwość dorzucenia jeszcze kilku kilometrów. Biorąc pod uwagę miejsce, w którym mieszkam (Wrocław), mogę tylko analizować mapy i produkować symulacje, w związku z czym traktujcie moje wynurzenia z przymrużeniem oka, bo nie chcę kolegów wpuścić w jakieś beznadziejne maliny. Co myślicie o potencjale miejsc takich, jak okolice cmentarza koło miejscowości Polichna (50.8165N,22.3179E, 283 m n.p.m., do Łomnicy 235km) lub Meczkowa Góra koło Zdziłowic (50.8412N, 22.541E, 302 m n.p.m., do Łomnicy 245 km)? Jest ich zapewne więcej, a łączy je konieczność wsparcia obserwacji Tatr przez zwiększoną refrakcję. Oczywiście zawsze istnieje przykra możliwość zmarnowania znakomitych warunków w poszukiwaniu przysłowiowego gołębia na dachu, podczas gdy koło Salomina czeka wróbel w garści.

 10. Krzysiek_S pisze:

  …i jeszcze wieża widokowa na Kopyczynie koło Frampola, na pewno lepsza od Meczkowej Góry. Wysokość 311 m n.p.m., taras wieży pewnie na jakichś 320 m n.p.m, do Łomnicy 242 km. Według udeuschle.de trzeba się jeszcze wzbić w górę o jakieś 130 m. Widziałem w internecie panoramę z tej wieży – horyzont w stronę Tatr jest otwarty. Realne? Macie może zrekrutowanego kogoś we Frampolu :-)?

 11. Krzysiek_S pisze:

  No niestety. Poobliczałem wirtualne linie widzenia i zarówno spod wspomnianego cmentarza, jak z wieży koło Frampola, przeszkadza zbyt wysoki teren w odległości 30-40 km. Z wzgórza koło Łychowa wszystko jest “zgodne z eksperymentem”, tzn. 20-30 m nad powierzchnią gruntu… A tak się dobrze zapowiadało :-(.

 12. Krzysiek_S pisze:

  Dobra, jest przynajmniej jedno miejsce. Szansa jest absolutnie minimalna, ale może jednak jest.
  Wzgórze, jakieś 305 m n.p.m. o współrzędnych 50°48’58.9″N 22°26’12.9″E, niedaleko wsi Pasieka, po wschodniej stronie drogi z Modliborzyc, przez Wierzchowiska Pierwsze i Drugie.
  Wirtualna linia widzenia, z 15.III, ryje rów w gruncie. Obliczona została według danych z odległego Wrocławia, co może się wydawać śmieszne, ale nie znalazłem żadnego rozsądnego pomiaru, wykonanego bliżej. Poprad w południe wcale nie pokazywał wysokiej inwersji, a obserwatorium we Lwowie znikło z mapy. Nie mam pojęcia, czy widoku z tego wzgórza nie zasłania jakiś las… Na pewno odwiedzenie go miałoby sens tylko wtedy, gdy z Salomina dałoby się zobaczyć jeszcze więcej, niż ostatnio. Nagroda w przypadku sukcesu – 240 km do Łomnicy.

 13. Tucznik pisze:

  Super, pierwszy plan dużo lepszy niż w Salominie, po zdjęciach niemal czuć odległość!

 14. Krzysiek pisze:

  Witam jest jeszcze takie wzgórze na Roztoczu , które nazywa się WAPIELNIA 386,2 m.n.p.m. Ja nie zabardzo się znam na takich fotografiach , ale może też by jakieś ciekawe miejsca się dało z tej góry wypatrzeć.

 15. Krzysiek_S pisze:

  @Krzysiek: Jeśli wzgórze nie jest zarośnięte i nic nie zasłania widoku, to owszem – Bieszczady. 160 km, więc jest się o co bić :-).

 16. Krzysiek pisze:

  @Krzysiek_S więc Wapielnia chyba odpada bo rośnie tam las , ale w okolicy są inne wzgórza na których są nawet punkty widokowe tj.KRASNOBRÓD CZY SUSIEC gdzie przy dużej przejrzystości powietrza gołym okiem można dostrzec obiekty oddalone o kilkadziesiąt km. Tak że można powiedzieć że w tych okolicach
  jest prawie jak w Bieszczadach. Pozdrawiam…

 17. St pisze:

  Postaram się sprawdzić Frampol. Mieszkam w Biłgoraju, na wieży już byłem ale nie brałem pod uwagę aż takich jej możliwości. poprosiłbym o załączenie jeśli można symulacji.

 18. Krzysiek_S pisze:

  @St: Niestety, Frampol raczej odpadł w przedbiegach. Na symulacji udeuschle.de, przedpole wyglądało dość zachęcająco, bez większych wzniesień, które ewidentnie zasłoniłyby Tatry. Teren ten ma jednak wysokość przekraczającą 200 m n.p.m., podczas gdy linia widzenia, obliczona dla warunków podobnych, jak podczas ostatnich obserwacji z okolic Salomina, schodzi na wysokość około 180 m.
  Na 60 kilometrze od Kopyczyzny biegnie na 190 m, a teren ma 220 m. Niby niedużo, ale wcale nie łatwe do nadrobienia. Można oczywiście wstawić do obliczeń jakieś warunki termiczne, które linię widzenia wydźwigną na tyle, że wyjdzie powyżej poziomu gruntu. Tak dzieje się np. przy pionowym rozkładzie temperatury, który 2. stycznia dał Alpy ze Śnieżnika i z Pradziada. W miejscach, położonych 300 m n.p.m., ma wtedy pełne prawo zalegać mgła. Chyba wszystkie obserwacje z Salomina i ta z Łychowa, zostały wykonane w warunkach “okołofenowych”, gdy powietrze było przejrzyste aż do gruntu, a inwersja występowała wysoko.
  Linia widzenia z tych okolic biegnie, na długim odcinku, nad doliną Wisły, gdzie teren jest zdecydowanie niższy. Widok dzięki temu nie wymaga wsparcia ze strony nadzwyczajnej refrakcji. Musiałaby ona za to wspomóc wszystkie obserwacje z miejsc, które teraz sprawdzałem, w tym z wieży koło Frampola.
  Przepraszam zatem jeszcze raz za robienie nadziei, która najprawdopodobniej okaże się płonna.

 19. St pisze:

  Jechałem dziś trasą Kraśnik-Janów Lubelski. Interesujący jest teren wzdłuż drogi krajowej przed Modliborzycami z widokiem na kierunek południowo-zachodni. Nie zapamiętałem dokładnie miejscówki. Rzędne terenu jeszcze wyżej niż Salomin. Sądzicie że jest szansa??

 20. Krzysiek_S pisze:

  @St: Poszukaj Modliborzyc, kilka moich postów wstecz. Jeśli nic nie zasłania widoku, to (nikła) szansa jest.

 21. Krzysiek_S pisze:

  Posługując się metodą kolejnych przybliżeń, dotarłem na teren Kolonii Godziszów Pierwszy: 50°47’N, 22°28’10″E, około 310 m n.p.m., do Łomnicy 239 km :-). Z mojej strony zrobiła się z tego zabawa, a ktoś mógłby się tam po prostu w przyszłości powłóczyć i zbadać teren na miejscu :-). Wystarczy.

 22. Michał G pisze:

  Serdecznie gratuluję Mariuszowi! Miałem okazję widzieć się z nim w styczniu i wspominał o tej miejscówce, czułem że to będzie kwestia czasu :)))
  Też zastanawiam się gdzie są granice możliwości 🙂 Trop Krzyśka_S może być bardzo dobry, co ciekawe robiąc symulacje doszedłem do niemal tego samego miejsca – tuż obok jest “Krzyż Przydrożny – Świadek Wiary” 50°46’28.4″N 22°29’08.6″E Nawet na Street View wydaje się to być niezłe miejsce.

 23. Czarny pisze:

  I podczas prób np. koło Grodziszowa, nie zapomnijcie strzelać w kierunku Gór Świętokrzyskich. Je widać bez kombinowania, a dystanse są przyzwoite 🙂

 24. Leszek Marcinek pisze:

  Byłem w ub. roku za Godziszowem Pierwszym, koło kapliczki i dalej. Niestety na horyzoncie jest las. Mam fotki.

 25. Krzysiek_S pisze:

  @Leszek Marcinek: Czyli jednak daremne żale, próżny trud… Trudno. Naiwnością było sądzić, że nikt z tamtejszej ekipy nie zainteresował się miejscami, z których dałoby się jeszcze poprawić wynik. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.