Tatry z Lipskiej Górki – 200+ z Województwa Śląskiego
Stratyfikacja termiczna atmosfery, kiedy to tworzą się miraże i możemy zaglądnąć za horyzont niekiedy działa cuda. Przekonał się o tym Adrian w październiku fotografując spod Lublińca kawał tatrzańskiej i beskidzkiej panoramy. Zapraszamy do relacji.
Szczególną uwagę należy zwrócić na poniższych zdjęciach na miraże inwersyjne Tatr, które zmieniały kształt w czasie obserwacji. W Tatrach mieliśmy inwersję już od pułapu 1000 m zaś hipotetycznie w miejscu obserwacji od ok 250 m (hipotetycznie gdyż posiadamy dane z najbliższej stacji jaką jest Wrocław) do tego spora wilgotność przygruntowa i mamy cuda, cudeńka refrakcyjne. Dlaczego? A to dlatego że żeby zobaczyć Sławkowski Szczyt z okolic Lublińca składowa refrakcji musi wynieść ponad 0,3 – a dzięki zjawisku mirażu inwersyjnego ów szczyt udało się autorowi zarejestrować. Obecnie jest to rekord Województwa Śląskiego i wynosi 201,5 km.
Tak wygląda symulacja przy wsp. refrakcji 0,32
Przejdźmy zatem do zdjęć:
Na początek Tatry Wysokie w warunkach mirażu:
Zmirażowaniu uległy również bliższe pasma Beskidów:
Obserwacje Adriana nie są jedynymi z Lipskiej Góry. Warto odwiedzić strony naszych kolegów i zobaczyć ich osiągnięcia z tego miejsca:
-autorstwa Artura
https://dalekieobserwacje.blogspot.com/2024/01/obserwacje-z-lipskiej-gorki.html
-autorstwa Tadeusza
Zasięg obserwacji:
Zdjęcia przedstawiają: Tatry, Beskid Żywiecki
Zdjęcia wykonane dnia: 19.10.2024
Odległość: Sławkowski 201,5 km, Gerlach 199 km, Babia Góra 138,5 km
Autor: Adrian Sobczyszyn
Aparat: Panasonic Lumix TZ80.
Michale, popraw tytuł, bo to jest Lipska Górka nie Góra 🙂 Ma tylko 299m n.p.m.. Na blogu opisałem wszystkie aspekty tej obserwacji i faktycznie długo próg Woźnicki czekał na przełamanie. Obserwacja z 9 listopada 2023 roku była przełomem, bo po raz pierwszy zobaczyłem Gerlacha nad progiem Woźnickim i rozwiązał się worek, z którego wysypały się trzy kolejne obserwacje Artura, moja i Witka, a na końcu Adriana. Jednym słowem próg Woźnicki został odczarowany cztery razy. W nadchodzącym Nowym Roku życzę wszystkim “dalekim obserwatorom i obserwatorkom” samych wspaniałych obserwacji i przełamywania kolejnych progów i teoretycznie “niemożliwych” obserwacji.
Dołączam się do życzeń i dziękuję raz jeszcze wszystkim wspomnianym Autorom za przetarcie szlaku lublinieckiego. Redakcji DO życzę dalszego rozwoju tej pionierskiej strony. Pozdrawiam.
Piękny strzał!
Niezły wynik obserwacji!
Podejrzewam że z tamtych piątkowych oraz sobotnich poranków czeka cała masa dalekich obserwacji od różnych autorów, które tylko czekają na upublicznienie w stosownym czasie. Trafił się wręcz perfekcyjny “zgniły wyż”, tak że cała Polska i Czechy były objęte bardzo dużą inwersją temperaturową (według prognoz miejscami miała ona przekraczać nawet 10°C między powierzchnią a wysokością 1 km). Aż żałuję że nie mogłem wtedy dotrzeć w góry – planowałem zaobserwować Alpy ze Śnieżnika.
Pozostaje tylko życzyć kolejnych udanych inwersji w rozpoczynającym się roku!
Dzięki wielkie Panowie. Potwierdzam, że zeszły weekend to był kapitalny okres z bardzo dużą inwersją i krystalicznym powietrzem, również w Beskidzie Sądeckim . W ramach lekkiej reklamy – udało mi się zrealizować wszystko co planowałem, choć nie było łatwo. Wszystko sukcesywnie będę wrzucał na swoje podwórko i również czekam na strzały innych obserwatorów 🙂 pozdrawiam.
Wszystkiego dobrego, niskich inwersji i przejrzystego powietrza w Nowym Roku!
Rzeczywiście, to był dzień, a właściwie kilka dni cudów obserwacyjnych. Gratuluję rekordu województwa! A na ostatnim zdjęciu (tym z Pilskiem) mamy coś, co oprócz używania obiektywów z długimi ogniskowymi łączy nas z inną grupą entuzjastów: dalekie obserwacje ptaków :-).
Adi, napisz do mnie na astropolis, bo potrzebuję od Ciebie ekstra informacji, a nie chcę za każdym razem zawracać głowy Michałowi.
Krzysztof dziękuję bardzo za dobre słowo. Napisałem na Astro i czekam na kontakt.
Aha, jeszcze jedno. Widziałem kiedyś film “Awatar”. Lewitujące góry w tym filmie wyglądały zupełnie jak miraże Tatr w “prześwietleniu” warstwy inwersyjnej :-).