Wysoki Jesionik widziany z Bielska – Lipnika
Zdjęcie przedstawia: Wysoki Jesionik
Zdjęcie wykonane z: Lipnika (Bielsko-Biała)
Odległość: EL. Detmarovice 47,7 km, Medvědí vrch 134,6 km, Pradziad 138 km, Šerák 149,4 km
Zdjęcie wykonano dnia: (1)2012.07.23, (2-5)2013.07.21
Aparat: (2-5)Canon EOS 550D + EFS 18-135 mm
Autor: Leon
Podobne wpisy:
- Wysoki Jesionik widziany z Bielska-Białej(os. na Kopcu Lipnickim)
- Nocny widok na Elektrownie Opole, Bielsko i Wrocław, maszty Żórawina i Koszęcin z Pradziada
- Góra Świętej Anny widziana z Bielska – Lipnika
- Wysoki Jesionik widziany z Kasprowego Wierchu
- Babia Góra i Pradziad widziane z hałdy “Szarlota” w Rydułtowach
No pięknie..
Fajnie spojrzeć na Pradziada z innej strony niż zwykle go oglądam.
Z tej strony niezbyt często go widać.. no ale jest…
Z tej strony widać Pradziada znacznie częściej niż np. z północy, a to za sprawą zachodzącego słońca.
Gratulacje Leon za uchwycenie tego momentu!
Żyleta, coś pięknego 🙂
19 lipca około 18 widziałem Pradziada z ul krakowskiej w Bielsku, gołym okiem
Witam wszystkich, na początek chcę zaznaczyć, że to mój pierwszy komentarz. Nie robię zdjęć, nie mam odpowiedniego sprzętu, ale często wchodzę na ten serwis, bo lubię podziwiać dalekie widoki, wpatrując się w szczegóły.
Dlatego na powyższym zdjęciu zaintrygował mnie jeden szczegół, którego nie rozumiem i chciałbym, żeby ktoś mi go wyjaśnił, bo może źle patrzę, albo google maps coś nieprawidłowo wskazuje.
Wchodząc na link pod zdjęciem i “idąc” trasą zaznaczoną przez Autora, napotykamy po prawej stronie elektrownię Detmarovice. Dwa wysokie kominy i 4 chłodnie kominowe (oba obiekty widocznie dobrze na zdjęciu). Jednakże patrząc od strony Bielska (wg mapy) nie powinno się zobaczyć prześwitów między tymi 4 chłodniami (wręcz pokrywają się w jednym rzędzie). Sugerując się mapą, w ten sposób elektrownia powinna być widoczna od strony Jastrzębia-Zdroju.
Czy ktoś uważa podobnie? A może coś w tym miejscu dobudowali i zdjęcie satelitarne jest nieaktualne? Może ktoś z okolic Jastrzębia-Zdroju się wypowie?
Oczywiście, to nie wpływa na jakość i atrakcyjność zdjęcia, bo widok Pradziada jest fascynujący, dlatego ogromne gratulacje za jego uchwycenie 😉
Pozdrawiam.
Stasiu, jest OK. Musisz zwrócić uwagę na same szczyty chłodni, one mają mniejszą średnicę niż podstawa, która sięga bardzo nisko. Będą więc małe przerwy między chłodniami z tego kąta. Dodatkowo sprawę utrudnia fakt, że cała El. Detmarovice na zdjęciu satelitarnym jest lekko z ukosa a nie pionowo. Zdjęcie jest aktualne (pomijając oczywiście dymy 😉 )
Stasiu @ Warto też zwrócić uwagę, że zdjęcia były robione z 2 różnych miejsc. Widać to wyraźnie na pierwszym i ostatnim zdjęciu. Porównaj położenie kominów w stosunku do szczytu Pradziada. “Szczeliny” między chłodniami też są różne.
Czasem wystarczy przejść kilkaset metrów i perspektywa się zmienia 🙂 Świetnym przykładem jest Góra Siewierska – długi wał z którego krańców widoki znacząco się różnią.
Kolejna obserwacja z 21.07.2013. Tego dnia na Liwoczu testowałem świeżo zakupionego Vixena 20×80. Połoniny, Tatry, Babia Góra i Łysogóry na północy widać było jak na dłoni.
A ja nie mam szczęścia do Jesioników, próbowałem już kilkanaście razy bez skutku, a tu proszę takie ładne i to w lipcu…
piękne zdjęcia, nie wiem co lepsze – Jesioniki czy ten nocny industrial.
jeśli mogę prosić o info – skąd dokładnie zrobione, ciekawsze miejsce od wzg. Trzy Lipki?
Bombowo to wygląda. Zarówno industrial, jak i Jesioniki. Serdeczne gratulacje!
Doskonała perpektywa, świetne kadrowanie, ostrość – Dobra robota Leon.
Moje gratulacje za udane zdjęcia. Bywalem parę razy w okolicach, lecz aura nie obdarowala mnie takimi możliwościami. Pozdrawiam
Swietne zdjecia, gratulacje. Zwłaszcza szeroki kąt z Bielskiem na pierwszym planie robi wrazenie.
PS. Przesiadka z Panasonica na Canona ?
loopp – te zdjęcia robię z pewnej polanki wolnej od drzew w Beskidzie Małym. Tą polanę bez problemu widać z Bielska Białej praktycznie z każdego miejsca, natomiast bardzo trudno ją odnaleźć na google maps. Na Trzy Lipki dużo łatwiej się dostać, można zobaczyć Tatry, jest 360st panorama, są ławeczki, generalnie jest romantyczniej. Natomiast na polankę trzeba iść 25 minut na piechotę, stromo do góry, potem 30m przebijać się przez krzaki, na miejscu jest niewygodnie, ale cicho, jest duuużo wyżej i w zasięgu jest np góra św Anny.
BartekS – nie zmieniłem aparatu. Te zdjęcia wyjątkowo zrobiłem właśnie Canonem, pożyczonym od jednego ze znajomych, co ze mną tam byli w ten cudowny wieczór.
Drogi Leonie, nie chcę Ci podkradać miejsca, jestem jedynie miłośniczką łażenia po Beskidzie Śląskim Małym oraz Żywieckim i chciałam spytać od jakiej ulicy wchodzi się na ,,Twoją” polankę? Jakieś wskazówki? Chętnie bym tam dotarła 🙂
Gratulacje. Dodam, że z Roztropic też było wtedy widać!!!
Ola, najwygodniej jest iść od ulicy Leśnej, potem twardą dobrą ścieżką przez las, tak jakby przedłużeniem tej ulicy. Później trzeba odbić w lewo stromo do góry, nie wytłumaczę Ci tego, bo sam tego dokładnie nie widzę na google maps, tym bardziej że na koniec trzeba odbić ze szlaku i trochę się przebić przez krzaki. Jednak po dotarciu na polanę można siąść np na pniu, bo polana znajduje się na stoku góry i naprawdę długo delektować się widokiem, już samo miasto o zmierzchu cudownie wygląda. Dość dokładnie to miejsce obrazuje mapka pod zdjęciami. A najlepiej, tak jak pisałem wyżej – przyjrzeć się z Bielska gdzie jest cel wyprawy, bo jest to jedyne takie miejsce bez drzew widoczne na pierwszej górze z miasta.
roba, ten dzień był naprawdę wspaniały jeśli chodzi o dalekie widoki, nawet w dzień w pełnym słońcu było widać Jeseniki i Górę św Anny, a wszystkie kopalnie i elektrownie na śląsku były jak na dłoni. A rano oglądałem koniunkcje Marsa z Jowiszem i dwoma gwiazdami z gwiazdozbioru Bliźniąt, mimo bardzo trudnych warunków (wschodziły zaledwie 1.5 godz przed wschodem Słońca!) na jaśniejącym już niebie i tak były widoczne gołym okiem tuż nad horyzonem 🙂 Taka była przejrzystość!
Droga Olu, wielokrotnie tam bywalem, jeśli lubisz, jak to mówisz lazic po górkach, możemy się tam kiedyś wybrac przy sprzyjającej aurze.