Tatry z Pradziada oraz miraż inwersyjny
Zdjęcie przedstawia: Tatry Wysokie oraz Zachodnie, miraż inwersyjny
Zdjęcie wykonane z: Pradziada(1491 m n.p.m.)
Odległość: Baraniec 207,7 km, Bystra 213,3 km, Krywań 224,7 km, Gerlach 233,3 km, Kieżmarski 237,2 km
Zdjęcie wykonano dnia: (1-9)2011.11.13, (10-12)2012.02.12, (13-16) 2012.10.20,(17-21) 2014.01.18
Autor: (1-9, 17-21) Robert J., (10-12) Bulizzor, (13-16)Tucznik
Aparat: (1-9) Nikon D90+Nikkor 18-200mm & Rubinar 500 mm, (10-12) Canon s3is, (13-16) Sony Alfa 100 + sigma 70-300 + Orestegor 500 mm, (17-21)Nikon D7100 + nikkor 18-105 + sigma 120-400




























fenomenalne zdjęcia 😉
Trochę więcej zaległych zdjęć Tatr, Małej Gatry i Beskidów Pradziada
https://500-mm.blogspot.com/2014/08/pradziad.html
światełko z Łomnicy – masakra… jakaś 🙂
Ale spoko fotki i to w czasie dnia. Naprawdę świetne osiągnięcie.
Dodałem zdjęcia z 18.01.2014 😛
@Michał k: nie ma twardych reguł w tej sprawie. Wg Wicia (doświadczony obserwator, z wieloletnią praktyką na Szrenicy) – mniej więcej kilkanaście dni w ciągu roku. Na ogół jesienią i zimą.
ile razy w roku widać Tatry z Pradziada?
Jak robiłem te zdjęcia to było poniżej -20 stopni, oczy wiecznie załzawione no i wzrok też już nie ten 😉 więc zniekształceń nie zauważyłem 🙂 Zresztą byłem tak oszołomiony samym faktem, że Tatry tak dobrze widać, że się nawet nie zastanawiałem czy tam jakieś miraże są 😛
Dodatkowe zdjęcia mirażów i samolotów nad/za Tatrami:
http://astropolis.pl/topic/30795-dalekie-obserwacje-z-gr/page__st__270#entry477975
Dodane zdjęcie nr. 9 🙂
@ Bulizzor: “czołgów” było kilka tego poranka, tak więc na różnych zdjęciach mam ich więcej, ale szybko znikają. Przed wschodem słońca miraż obejmował całe Tatry, szczyty wyraźnie podnosiły się, uginały lekko, zmieniały kształty, ale najwyraźniejsze było podniesienie, i to było widać gołym okiem, że normalnie ostre szczyty maja nieco inny kształt. Na każdym zdjęciu mam inny kształt tego samego szczytu, a na większości wyrosły “antenki” które albo zanikły albo zmieniły się w “czołgi”. Tuż przed wschodem i już po nim “rozjechały” się Tatry Zachodnie, Mała Fatra i nieco Diablak. Podczas gdy Tatry Wysokie Miały już normalne kształty. Jak znajdę czas to wrzucę na Astropolis wycinki zdjęć w rozmiarze 1:1 tych samych szczytów w odstępach minutowych z “antenkami” i “czołgami”. Oglądając wcześniej zdjęcia Roberta J. i Twoje aż nie chciało mi się wierzyć że to te same góry.
Czy na 13. zdjęciu oprócz Tatr w 1/3 od lewej widać również dwa samoloty (smugi kondensacyjne)? Wygląda jakby były znacznie dalej niż Tatry…
O tu widzę też czołg wjechał 😉 Tym razem na Jałowiecki Przyszłop (na lewo od Barańca) na przedostatnim zdjęciu. Brawo Tucznik! Takich widoków się nie zapomina 🙂 Powiedz czy miraże było widać gołym okiem? Ja dopiero na ekranie aparatu po powiększeniu cyfrowym zauważyłem że coś jest z tymi kształtami nie tak 🙂
natomiast poniżej Barańca widać światło masztu przekaźnikowego na Prašivej.
Na prawo od Stożka a dokladniej na prawo od Gronicka i Bahenca widać światlo masztu na Ochodzitej jezeli w normalnych warunkach nie jest to osiągalne myślę że miraż je wywyższył..
Widać światełko z Kasprowego
Tak tak Bulizzor, widać wyraźnie że powietrze PRZED Tatrami na ostatnim zdjęciu jest już ‘zalane’ czerwienią od Słońca, a na dwóch poprzednich jest ciemno i klarowno przed Tatrami co zwiększa kontrast kształtu gór niemal do nieskończoności 🙂
Przedostatnie zdjęcie było wykonane minutę przed wyłonieniem się kawałka tarczy słonecznej, natomiast ostatnie kilka minut po.
Dodam także, że w skutek inwersji wyrósł Dumbier i zniekształciły się mocno Beskidy. Ale to już inna historia 😉
@Tadeusz Bieg – Moje zdjęcia były już wcześniej opublikowane. Teraz wpis został trochę przeorganizowany oraz dodane zdjęcia Bulizzora 😉 Cały pozostały materiał był już również opublikowany…no prawie cały 😉
Robercie, długo trzymałeś te fotki w “skarpecie” …. czy masz z tego 13-tego jeszcze jakiś deser?
Myślałem że to Monument Valley … ale to Proxima Tatry ! 😉
@Krzysiek_S – wiem, że wystarczy dodać 😉 będą w przyszłości, ale szybciej będzie M. Fatra i kilka innych materiałów zaległych. Obowiązuje kolejka 🙂
@Robert J – mógłbyś te zdjęcia z Keprnika pokazać…
Wpis jest – https://dalekieobserwacje.eu/?p=6238 – wystarczy dodać…
Ta obserwacja, te zdjęcia i ta liczba komentarzy; to wszystko jest fenomenalne!
Będąc parę lat temu na praktykach studenckich pewien prowadzący praktyki dr, opowiadał że krążą legendy że z najwyższych szczytów Jeseników widać Tatry. Staliśmy wtedy na szczycie Keprnika i wszyscy stwierdzili że to jednak jest niemożliwe. Jak widać JEST MOŻLIWE !
@Krzysiek_S – Będąc tego dnia na Keprniku również tatry były zniekształcone przez miraż. Niby nic, ale to było w godzinach między 13-14-tą. Krywań wyglądał najśmieszniej…jakby na szczycie stała wieża 😉
Na początku myślałem, że ten czołg to Rudy. Ale to chyba coś innego, bo wycelowany jest na wschód 😉
Ten czołg to Shermana przypomina trochę z profilu ;). Zdjęcia miazga! Miraż niesamowity, szczyty Tatr wyglądają jak kanion Kolorado hehe
@Leon – dobre z tym czołgiem 😀 nie widziałem go wcześniej! Chyba ktoś innym nim wjechał z rana 😛
@Krzysiek_S – musiałbym popatrzeć na godziny wykonania zdjęć (a teraz nie mam do nich dostępu), ale napewno Tatry zaczęły się zniekształcać z czasem. Im było bliżej wschodu Słońca tym bardziej były pojechane 🙂
Miraż na ostatnim zdjęciu jest niesamowity, ze to na pierwszym (które wygląda na wcześniejsze) Tatry nie są zniekształcone. Czy te cuda zaczęły się dziać dopiero o wschodzie Słońca?
@LEon – celowałeś w ten chudy Giewont z lewej?