Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Chrzelice widziany ze Skrzycznego

[Tutaj mapka z Maps Google]

Zdjęcie przedstawia: Maszt RTCN Chrzelice k/Opola (204 m)
Zdjęcie wykonane z: Skrzycznego (1257 m npm, Beskid Śląski)
Odległość: 126 km
Zdjęcie wykonano dnia: 2010.06.28
Autor: Leon

Podobne wpisy:

15 komentarzy

 1. Bigiel pisze:

  Czy aby na pewno? Taka odległość jak na tak mały obiekt…

 2. Leon pisze:

  Na 100%

  Wkrótce będzie dowód, jak zostanie nałożona symulacja na zdjęcie obejmujące pewnien wycinek horyzontu w tamtym kierunku.

 3. Zendalor pisze:

  Zadziwiające ale, możliwe. Światła niektórych masztów są bardzo wyraźne, bez problemu widoczne z odległości kilkudziesięciu kilometrów, w przeciwieństwie do samych masztów za dnia.

 4. Bigiel pisze:

  kilkudziesięciu to tak ale czy ponad 100 km…

 5. merti pisze:

  Bigel, a co powiesz na tą obserwację? Też nie wierzysz? 🙂

 6. Bigiel pisze:

  mówiąc szczerze nie wierzę to są takie odległości poza wyobrażenie oka ludzkiego na maksymalnym zoomie i cokolwiek widać można dopasować…

 7. Mateo pisze:

  Bigiel – jak zobaczysz symulację z Kashmira, gdzie wyszczególnione będą wszystkie widoczne obiekty, to uwierzysz. Dla mnie też w to trudno uwierzyć, że skromny maszt o wysokości 200 m mozna zobaczyć z tak ogromnej odległości. Odpowiedź wg mnie jest prosta – obiektyw skupiający ilości światła niewyobrażalne dla ludzkiego oka (dokładnie z tego korzysta astronomia, obserwując obiekty dużo 😉 dalsze) i czuła matryca, która to rejestuje. W przypadku nocy (czyli idealnego kontrastu dla jakichkolwiek światełek). Sam byłem świadkiem tej obserwacji https://dalekieobserwacje.eu/?p=4364 i od tego czasu już mnie to nie dziwi.

 8. Mateo pisze:

  PS. Swoją drogą dawno temu zastanawialiśmy się skąd najdalej widać Chorągwice. Myślę, że możemy wrócić do tego tematu, bo do obserwacji światełek mniej istotna jest widoczność, a odległości wychodzą jeszcze większe, niż przy obserwacjach dziennych 🙂 Kolegom z dobrym dostępem do zachodniego horyzontu polecam Chrzelice 🙂

 9. Fryta pisze:

  Panowie, wstawiłem symulację-nakładkę półprzeźroczystą biorącą pod uwagę 3 punkty odniesienia (komin w Rydułtowach, komin KWK Zofiówka i RTCN Chrzelice), spójrzcie sami :).
  @Bigiel, myślę, że te 3 punkty są wystarczające, by Cię przekonać :).

 10. mike pisze:

  Z Buska-Zdroju (odległość 112km) widać oświetlenie wieży TV na Przechybie. Chorągwicę, odległą o 75km również da się zobaczyć, nawet przez lornetkę.
  http://img401.imageshack.us/f/beskidy600.jpg/

 11. mateo pisze:

  Darek – świetna robota! Dzięki! A jak w teorii przedstawia się widoczność masztu na Ślęży ze Skrzycznego? W praktyce już wiemy, ale ciekaw jestem co na to Kashmir.

 12. Fryta pisze:

  Mateusz – szczyt masztu pojawia się praktycznie na linii horyzontu, więc jego dostrzeżenie i wychwycenie może być prawie niewykonalne, zleje się najprawdopodobniej z innymi bliższymi i niższymi punktami. Jednakże nie możemy takiej obserwacji wykluczyć :).

 13. Benji pisze:

  W Rydułtowach nie ma komina 80m. jeszcze oświetlonego. To będzie koksownia Marcel lub Kwk Marcel.

 14. Leon pisze:

  Benji, orientujesz się w tamtych rejonach – ok, ja nie zabardzo. Świecił bardzo jasno więc postanowiłem go znaleźć i nałożyć na symulacje jako wyraźny punkt odniesienia. Podpisałem komi w Rydułtowach, bo wydawało mi się że to miejsce (dokładnie wiedziałem gdzie on jest, lecz nie wiedziałem co to) to jeszcze Rydułtowy.

 15. Benji pisze:

  Leonie nic się nie stało, bo to jest w jednej lini. Rydułtowy są za tym kominem.
  Jak Ci się te Chrzelnice złowić udało z tak daleka to ja nie wiem. Tyle razy szukałem je (i Klepaczkę)z Szarloty i nic.
  To najdalszy najmniejszy punkt na DO. Gratuluję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.