Dalekie Obserwacje Rotating Header Image

Gerlach ze Świętego Krzyża

gerlach_z__w_krzy_a

x

Zdjęcie przedstawia: Gerlach
Zdjęcie wykonane z: Łysa Góra (Święty Krzyż, Łysiec, 595 m n.p.m.)
Odległość: 200 km
Zdjęcie wykonano dnia: ?
Autor: zaczerpnięte z swietykrzyz.pl, opisane przez  Roman ORJ J.

Podobne wpisy:

44 komentarze

 1. Tomasz pisze:

  Wydaje się to nieprawdopodobne…

 2. mateo pisze:

  To zdjęcie było już dyskutowane na naszym forum – wystarczy na nie wejść i wpisać w szukajce “tatry święty krzyż” lub “gerlach świętokrzyskie” itp. Myślę, że znajdziesz tam uzasadnienie jego autentyczności. Poza tym wszelkie dostepne nam programy generujące panoramy potwierdzają możliwość takiej obserwacji – jest to najdalej wysunięty na północ punkt, z którego widać Tatry, stąd jest ono tak niesamowite. Zapraszam też do linka umieszczonego w podpisie do tego zdjęcia, skąd było ono ściągnięte i opisane przez ORJ-ta. Ten ostatni jest również dobrym adresatem wszelkich pytań i wyjaśnień z tą fotką związanych.

 3. Tomasz pisze:

  Oczywiście wierzę w to,że z Gór Świętokrzyskich widać Tatry, ciekaw jestem tylko jak często. Słyszałem, że ktoś widział w ubiegłym roku Tatry z okolic Buska-Zdroju (Świętokrzyskie), sam widziałem fotkę i faktycznie było widać. Wiał wtedy halny i była świetna widzialność. Sam mam niedaleko do sztucznej Góry “Kamieńsk”. niedługo się tam wybieram – ciekaw jestem czy stamtąd również coś ciekawego można wypatrzyć…
  Zapraszam do mojego albumu: http://kowaltm.fotosik.pl/albumy/561396.html .
  Tam umieściłem trochę fotek wykonanych w Opolu i na górce w ok.Opoczna (Łódzkie)

 4. mateo pisze:

  Gratuluje bardzo udanej galerii! 🙂 Widzę, że fotografujesz z miejsc, do których bezskutecznie przymierzamy się już od dłuższego czasu z Katowic.

  Niestety z Kamieńska nie ma szans ani na Beskidy ani na Sudety, za to masz szanse uchwycić zdjęcie góry, z której robiono to zdjęcie Gerlacha (120 km, a to byłoby już coś 🙂 ) Z miła chęcia zobaczylibyśmy również fotkę Tatr z Buska-Zdroju.

  Mam nadzieje, że nie pogniewasz się również, jeżeli na stronie zamieścimy link do Twojej galerii – myślę, że te fotki zasługują na szerszą widownie! Gdybyś uchwycił jeszcze coś ciekawego z Kamieńska, to chętnie pooglądamy.

 5. Tomasz pisze:

  Oczywiście,że postaram się o jakąś ciekawą fotkę, i bardzo by było mi miło, jeśli umieścicie link do mojej galerii. Spodziewam się,że przy dobrej widoczności zobaczę Góry Świętokrzyskie z Góry Kamieńsk, co więcej Jurę Krakowsko-Częstochowską, kominy Łodzi, Radomska,Kielc i Częstochowy. Jako ciekawostkę podam,iż hałdę Kamieńsk widać nie tylko z Częstochowy, lecz również z ostatnich pięter wieżowców w Łodzi!

 6. mateo pisze:

  Z Kamieńska faktycznie możesz dostrzec Górę Zborów (Jura Kr-Czw), gdyż z tej widać bezproblemowo Kamieńsk. Do tego możesz przyczaić się na Sokole Góry k./Olsztyna i jak piszesz na Świętokrzyskie (szybciej Łysice niż Łysą Górę jednak…).

  A co do Kamieńska z Łodzi, to od dwóch lat czekam już na potwierdzenie takiej obserwacji – znasz link do jakiejś fotografii??

 7. Tomasz pisze:

  Zapraszam wszystkich dodatkowo na stronę : http://mediacentrumdx.republika.pl/goraslawno.html – znajdziecie tam kilka fotek i dalekich widoków z Góry Sławno k.Opoczna w centralnej Polsce

 8. mateo pisze:

  Kolejna udana stronka! Widzę, że nawet w tych rejonach 70 km jest realną odległością dla dalekich obserwacji, a to dla nas w pewnym sensie niespodzianka. Szczególnie ciekawe te świętokrzyskie.

  Zapraszamy Cię Tomku na nasze forum – z chęcią wymienimy się informacjami z praktykiem dalekich obserwacji na nowych dla nas terenach. Link do drugiej galerii również powędruje do “polecanych”.

 9. rafal pisze:

  witam wszystkich, też zastanawiam sie czy widac Tatry z Kamieńska albo z Fajnej Ryby (347mnpm) koło Przedborza. Przy okazji dodałem kilka widoczków-może choć trochę ciekawych

 10. Tomasz pisze:

  Może kiedyś uda nam sie je uchwycić… .Marzenie. Kiedyś, będąc na wycieczce na wzgórzu zamkowym w Olsztynie pod Częstochową przewodnik opowiadał,że nieraz już widziano szczyty Tatr z wież zamkowych czy też z Sokolej Góry (wzgórza obok zamku) , potwierdzały to zapisy w kronikach . Ciekawe czy to prawda.

 11. mateo pisze:

  Rafałowi dziękujemy za kolejne ciekawe zdjęcia Kamieńska z Częstochowy 🙂

  Natomiast co do Karpatów z Sokolich Gór. Poszukaj na stronie zdjęcie przedstawiające Sokole Góry z Góry Siewierskiej (jej lokalizacje znajdziesz w zakładce Punkty Obserwacyjne lub na mapce pod tym zdjęciem). One wystają ledwo ponad wzniesieniami w powiecie myszkowskim, a w dodatku na szczytach mocno zarośnięte są drzewami. Nie wiem jak kiedyś, ale obecnie będzie raczej trudno zobaczyć cokolwiek, a tym bardziej Tatry.

  Jednak teoretycznie mapka DEM pokazuje, że z Sokolich widać Skrzyczne i co więcej jest to najdalej wysunięty na N punkt umożliwiający taką obserwacje. Podobnie sprawa się ma z Babią Górą, natomiast w bazie DEM nie mam póki co żadnego tatrzańskiego szczytu (tu ukłon w stronę Rafała_ZOOMA 😉 ), ale podejrzewam, że będzie tak samo (np. Łomnica).

  Natomiast co do Kamieńska, to wszelkie panoramki zaprzeczają, jakby stamtąd było widać Karpaty lub Sudety – niestety.

 12. rafal pisze:

  Tatry z okolic Kamieńska byłyby możliwe, ale chyba jedynie z kominów elektrowni Bełchatów (ok 210mnpm + 300m), to jest już coś, ale wstęp tam mają chyba tylko nieliczni :). Słyszałem też wypowiedz jednego zakonnika, że ponoć są widoczne Tatry z wierzchołka Jasnej Góry-ale tam też nie można wejść 🙁
  No i ciągle mnie ciekawi czy byłyby widoczne z górek w okolicach Przedborza-wydaje mi się, że z tego miejsca w linii prostej na południe raczej niewiele wzniesień zasłaniałoby widok, ale są to tylko moje domysły…może kiedyś się komuś uda wypatrzeć Tatry z centralnej Polski :), bo ja na razie nie dysponuję za dobrym sprzętem obserwacyjnym.

 13. rafal pisze:

  to jeszcze raz ja, właśnie zauważyłem na mapce DEM, że z Babiej Góry widać wzniesienie pod Przedborzem – obok nadajnika RTV w Dobromierzu. Więc jeśli stamtąd widać Babią to i musi być widać Tatry! Ciekawe komu uda się to sprawdzić?

 14. Tomasz pisze:

  Okazuje się, że Beskidy można uchwycić nawet ok. Koziegłów (pomiędzy Częstochową a Siewierzem) jak pokazują 2 zdjęcia tutaj : http://www.wykop.pl/ramka/116671/niesamowita-galeria-zdjec-tele-jak-daleko-siega-ogniskowa . Ale trzeba mieć niesamowity sprzęt…

 15. mateo pisze:

  Z tymi Tatrami z Jasnej Góry to moim zdaniem mit. Aby taka obserwacja była możliwa, to Jasna Góra musiałaby być dobrze widoczna z centrum Górnego Śląska, a tak nie jest. W tej kwestii mógłby się wypowiedzieć nasz forumowy kolega Northwood – on zna te tereny jak własną kieszeń 🙂

 16. Tomasz pisze:

  Czy widzieliście zdjęcia gór na stronie : http://www.wykop.pl/ramka/116671/niesamowita-galeria-zdjec-tele-jak-daleko-siega-ogniskowa ? Jest tam m.in. foto na którym widać Beskidy , wykonane w ok.Koziegłów (na południe od Częstochowy) oraz widok kominów elektrowni Bełchatów z wieży Jasnej Góry. Polecam.
  I ponawiam zaproszenie na http://kowaltm.fotosik.pl/albumy/561396.html
  umieszczam tam co chwilę nowe panoramy z centralnej Polski.

 17. Tomasz pisze:

  http://kowaltm.fotosik.pl/albumy/561396.html – umieściłem trochę nowych zdjęć z opisami w swojej galerii (m.in. widok Gór Świętokrzyskich) – polecam.
  A czy widzieliście zdjęcia na http://www.wykop.pl/ramka/116671/niesamowita-galeria-zdjec-tele-jak-daleko-siega-ogniskowa ? Na jednym zdjęciu widać Beskidy spod Koziegłów (na pd. od Cz-wy)

 18. Northwood pisze:

  Też wydają mi się niewiarygodne Tatry z Jasnej Góry (a nawet Beskidy. Już prędzej Jeseniki). Jasna Góra położona jest na wysokości 290m npm, dodajmy do tego 110m wieży i mamy raptem 400m npm.

 19. Northwood pisze:

  Dodam jeszcze, że w Sokolich Górach jedynym miejscem, z którego można jako tako obserwować, jest wzniesienie o wysokości 372m npm ( i to tylko zimą, kiedy nie ma liści na drzewach). Jeśli zatem symulacja dla Sokolich Gór była przeprowadzona na wysokość 400 mnpm (najwyższe wzniesienie) to może być lekkie przekłamanie. Z najwyższego wzniesienia (Pustelnica) nic nie dostrzeżemy, jest całkowicie zalesione.

 20. Tomasz pisze:

  Też sądzę, że z wieży Jasnej Góry najbardziej możliwe sa Jeseniki, a już nałatwiej dostrzec można pewnie Górę Św.Anny? Wiele razy byłem na wieży , kierunek SW jest całkowicie “odsłoniety” w przeciwieństwie do S, gdzie widać w oddali podwyższenie ternu (wnioskuje, że są to wzgórza w ok. m.Woźniki, lub Koziegłów)..?

 21. Northwood pisze:

  Tak, południe jest zasłonięte wzgórzami w okolicy Woźnik, Siewierza. Zostaje tylko widok SW. Wydaje mi się, że jeśli byłoby można dostrzec Górę św. Anny to i Jeseniki. Pytanie tylko, czy widok z wieży, z wysokości 340-350m npm wystarczy.

 22. rafal pisze:

  witam, no a co sądzicie o widoku tatr ze wspomnianych przeze mnie wcześniej wzgórz koło Przedborza. W programie DEM -“widok z babiej góry” widać to wzniesienie, wiec czy z niego jest teoretyczna możliwość dostrzeżenia Tatr?
  Jesli mozna to prosiłbym o dokonanie symulacji z tych wzniesień
  dzieki, pozdr

 23. admin pisze:

  Jak chcesz jakieś DEM-y to wyślij na rav@poczta.fm pliki kml z daną lokalizacją wyeksportowane z programu GoogleEarth

 24. marol pisze:

  Rafał zastrzeliłeś mnie z tą Babią z Fajnej Ryby (mam do niej z Radomska jakieś 40 kilometrów). Faktycznie według microdema widać szczyt Babiej a co ciekawe także szczyt Łomnicy 🙂 Niestety Fajna Ryba 347mnpm jest zalesiona, widok jest tylko w kierunku wschodnim. Najlepszym punktem widokowym w okolicy jest Buczyna koło Dobromierza (niedaleko wieży TV pod rezerwatem), sam szczyt jest zalesiony ale od strony południowej jest szansa coś zobaczyć. Las kończy się jak mniemam koło 310mnpm, według microdema Łomnicy już nie widać ale szczyt Diablaka a i owszem 🙂 (około 190 stopni oddalona o 161km)
  Pozdrawiam
  Marek

 25. Tomasz pisze:

  Narobiliście mi apetytu – ja z Tomaszowa mam co prawda dużo dalej ale w pogodny dzień wybiorę się kiedyś do Dobromierza. Jedyne pytanie to odległość – czy da się zobaczyć Babią nawet przez dobrą lornetkę? Najlepiej by było chyba prowadzić obserwcje o zachodzie słońca w pogodny wyżowy dzień, lub podczas południowej cyrkulacji i halnego. Sam widziałem kiedyś Beskidy z okolic Buska-Zdroju (Świętokrzyskie), a znajomy uchwycił raz stamtąd wierzchołki Tatr na zdjęciu. Miało to miejsce na wiosnę i wiał halny.

 26. marol pisze:

  Tomek to że możliwe jest zobaczenie Babiej to raczej ciekawostka niż faktyczna możliwość jej zobaczenia. Z Buczyny świetnie widać Górę Chełmską, Górę Kamieńsk czy Jurę Krakowsko-Częstochowską ale raczej nic poza tym. W microdemie widać było jedynie wierzchołki Łomnicy i Diablaka, chyba że wystąpiłaby jakaś cudowna inwersja podnosząca horyzont 😉
  Linki z symulacją:
  Fajna Ryba: http://picasaweb.google.pl/Marol1977/Demy#5289012445273248418
  Buczyna: http://picasaweb.google.pl/Marol1977/Demy#5289012449645790690
  Pozostaje mi tylko w okolicy popolować na maszt w Klepaczce ze wzniesienia za domem 🙂

 27. mateo pisze:

  Tomku, jeżeli faktycznie z tego miejsca widać Babią, to w pogodny suchy poranek o wschodzie Słońca powinieneś ją uchwycić przez dowolna lornetke bez względu na średnice czy wielkość powiększenia. Najważniejsze to wiedzieć gdzie patrzeć, czyli przed wyprawą zlokalizować na mapie charakterystyczne punkty i tam skupic swoją uwagę. Gorąco Cię zachęcam do takiej próby, bo jej sukces da Ci ogromne wrażenia i satysfakcje 🙂

 28. rafal pisze:

  Do marola
  witam,-może wiesz lepiej jak przesłać do admina pliki kml z gogle earth z dokładna lokalizacją Fajnej ryby i buczyny czy bukowej góry (obok nadajnika w Dobromierzu) ?, ponieważ ja za bardzo nie wiem… a zalezy mi bardzo na sprawdzeniu czy widać Tatry z któregoś z tych wzniesień. Chciałbym sie kiedys tam wybrać, ale pewnie trudno bedzie utrafić w idealne warunki. Zastanawiam sie czy lepiej byłoby patrzeć przez lornetkę czy teleskop (do którego sie przymierzam :)). Myśle też że gdyby góra Chełmo nie była zalesiona to też pewnie nieżle byłoby z niej widać.
  A propo’s widoków z radomska to jasna górę i kominy częstochowskie widac też wyrażnie z drogi radomsko-amelin i z okolicy nadajnika NTL-u
  http://rafix44.fotosik.pl/albumy/563529.html

 29. mateo pisze:

  Rafale, oznacz na GE “szpilkami” dokładne lokalizacje interesujących Cię punktów i daj “zapisz miejsce jako”, zapisując plik w formacie kml. Następnie prześlij ten plik na adres Rafała umieszczony w zakładce TEAM i czekaj na pojawienie się DEMa.

 30. marol pisze:

  Your comment is awaiting moderation? Chyba mnie ocenzurowali 😉

 31. rafal pisze:

  Trudno powiedzieć o widoku Tatr lub Babiej z Jasnej góry, ale w DEM-widok z Babiej Góry-widoczna jest góra Ossona na terenie częstochowy 316mnpm, wiec czemu nie widać Babiej z wiezy jasnej góry?

 32. mateo pisze:

  Załaduj sobie DEM z Jasnej Góry – tam potwierdza się widoczność Babiej, Pilska, nawet niższego Skrzycznego, ale bez Tatr. Pokazują się także Jeseniki z Pradziadem i Keprnikiem. Radio Mobile już pare razy udowodnił, że może pokazywać za mało (patrz Tatry z Szarloty autorstwa Benjiego), więc nie wykluczone, że tutaj może być podobnie. Rozwiązanie jest proste – trzeba jechać na wieże i szukać 🙂

 33. Northwood pisze:

  Co to Góry Ossona to nie chce mi się wierzyć, aby można było stamtąd zobaczyć góry.

 34. rafal pisze:

  tez mi sie nie chce wierzyć- bylem tam z lornetka kiedyś ( na górze Ossona) i za wiele nie widać, no ale z babiej góry(wg DEM) widać tą górkę..

 35. rafal pisze:

  a w DEM z Jasnej góry widze tylko czerwony duży krzyżyk..:(

 36. mateo pisze:

  Czy Rafale oby na pewno rozpakowałeś CAŁĄ 😉 zawartość paczki do jegnego katalogu i odpaliłeś plik .kml? Mi chodzi bez zarzutu…

 37. Northwood pisze:

  Symulacja dla Jasnej Góry jest zrobiana dla złej wysokości (pisałem już o tym na forum). Na wieżę można wejść tylko na wysokość około 340-350mnpm.

 38. Carl92 pisze:

  W Częstochowie na Błesznie znajduję się maszt radiowy (Z DK1 bardzo ładnie go widać) jest to zapewne bardzo dobry punkt obserwacyjny Częstochowy jedyny problem to dostać się na niego. Masz znajduje się na wzgórzu które posiada ok. 300mnpm zaś sam maszt posiada ok 80m.

 39. mike pisze:

  Tary można oglądać z Buska-Zdroju co najmniej kilka razy w roku, najczęściej jednak widać tylko grupę Łomnicy.
  Pamiętam że było widać całe pasmo Tatr, a co do innnych szczytów – można obserwować góry od Beskidu Niskiego do Śląskiego. A Beskid Wyspowy od siebie z balkonu to widzę bardzo często, czasem nawet kilka razy w tygodniu.
  Podrzuciłem dzisiaj parę zdjęć, bo kumpel polecił mi tą stronę.

 40. kielczanin jacek pisze:

  Z wieży klasztoru na Karczówce m.Kielce można zobaczyć swiatła na wieży
  klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie odległość w prostej lini 100 km.
  Warunki idealne nocną porą m. Kielce i jego łuna świateł jest na wschód od
  Karczówki a my patrzymy dokładnie na zachód na Czestochowę.Ja z przewodnikami świetokrzyskimi widziałem Tatry z grodziska na SZCZAWORYŻU
  koło Buska.

 41. Ergoo pisze:

  powyższe to żart?

 42. vermes pisze:

  W takim razie jak wysoki obiekt potrzebny byłby w Warszawie, aby można było zobaczyć Tatry?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.